váš prohlížeč nepodporuje flash

Info panel

Organizace školního roku 2018/2019

Vydávání vysvědčení za 1. pol.:

31. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

4. 3. - 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny:

18. 4. 2019

Poslední den školního roku 2018/2019:

28. 6. 2019

Hlavní prázdniny:

29. 6. - 1. 9. 2019

ZŠ Břidličná žije přírodními vědami

     Je to jen pár dnů, co se na této škole uskutečnilo krajské kolo celorepublikové přírodovědně ekologické soutěže Zlatý list, a již se žáci této školy rozjeli za novým dobrodružstvím, které jim nabídlo další možnosti profilace v přírodovědných předmětech.

     Dne 14.5.2015 se totiž zúčastnili již devátého ročníku studentské soutěže nazvané Věda je zábava, pořádané Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci.

     Pochlubili se tu hned dvěma pracemi zaměřenými na pozorování a následnou ochranu přírody. Žáci přírodovědného kroužku SK Břidličná z 9.A, jmenovitě Karolína Hricová, Marie Paličková, Marie Zaoralová, Nela Zbořilová a Robin Kopečný zde představili práci nazvanou Druhová diverzita živočichů v uměle vytvořených vodních nádržích. V tvrdé konkurenci 7 nejlepších prací z celé ČR, zaměřených na ústřední téma letošního ročníku „ Životní prostředí“, se probojovali na 1. místo. A aby toho holky – Karolína, Nela a Kateřina Mihálová neměly málo, rozhodly se ještě také zabojovat v e 3. finálovém kole chemické soutěže Labyrint, do kterého se dostalo jen 10 nejlepších chemiků z ČR.

     Výsledky svého pozorování úspěšně prezentovala i druhá skupina, tedy žáci Adéla Poláčková, Jakub Ujfaluši, Zdeněk Válek, Anna Hromadová, Eva Horňáčková, Lukáš Válka a Eliška Hánová ze 6. A. Tito nadějní badatelé se zaměřili na výskyt lišejníků v lokalitě Břidličná a okolí, jako na neklamné indikátory kvality prostředí. Nazvali ji Lišejníky jako indikátory čistoty ovzduší. Přestože byli nejmladší ze všech účastníků, neztratili se. Ba naopak, i oni si odváželi diplom z „bedny“ a to za krásné 3. místo.

     Na skvěle připravené soutěžní konferenci, kde byly hlavními atributy přátelské prostředí i zdravá dávka soutěživosti, se všichni obohatili o nové poznatky i zážitky a mnozí navázali rovněž i nová přátelství. A co je hlavní, podle slov samotných přítomných získali i zcela nový pohled právě na tolik obávané a často zatracované přírodovědné obory, jako je biologie, chemie, fyzika … To je podle nás tím největším vítězstvím celé akce. Proto děkujeme kolektivu pedagogů PřF UP Olomouc, kteří ji již 9. rokem pořádají, a těšíme se na další ročníky.

     Když už píšeme o aktivitách žáků ZŠ Břidličná, je třeba se rovněž zmínit i o nadcházejícím krajském kole Biologické olympiády, do něhož se v kategorii C probojovaly svými znalostmi a dovedností Marie Paličková a Marie Zaoralová a v kategorii D Adéla Poláčková. Tato kola se uskuteční dne 15. 5. a 20. 5. v Ostravě. My jim do soutěžení přejeme silné nervy a pohodu :)!

dsc-0031-nahled

Mgr. Květa Děrdová
EVVO koordinátor

admin, 15. 5. 2015, 12:42

Připojeno 0 komentářů.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 

Motto školy v návaznosti na environmentální výchovu a sport:
„Komu se nelení, tomu se zelení“

© 2009 - 2012 Základní škola Břidličná, Komenského 360, Břidličná, 793 51; tel.: +420 554286104

web používá Redakční systém pro blog, design by Vaci