váš prohlížeč nepodporuje flash

Info panel

Organizace školního roku 2018/2019

Vydávání vysvědčení za 1. pol.:

31. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

4. 3. - 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny:

18. 4. 2019

Poslední den školního roku 2018/2019:

28. 6. 2019

Hlavní prázdniny:

29. 6. - 1. 9. 2019

Vydařený víkend

Přesně těmito slovy, by šly charakterizovat dny od 12. 10. do 14. 10. 2018. Jenže právě proto, že se vše povedlo na jedničku, zaslouží si tato akce organizovaná pod záštitou Asociace středoškolských klubů České republiky z.s. v rámci projektu “Středoškolské kluby – programy pro rozvoj zájmů, cesty k celoživotnímu učení“, který byl podpořen Evropskou unií a MŠMT ČR, přece jen více vět.

Tak tedy, už je všeobecně známé, že žáci ze ZŠ Břidličná, kteří jsou členy přírodovědných kroužků SK ASK ČR Břidličná, jsou prostě šikulkové a šikulky. To konec konců dokazují velmi často na různých soutěžích zaměřených na tuto problematiku. A právě proto, aby se mohli co nejvíce vědomostně rozvíjet, využili možnosti, kterou jim nabídlo ASK ČR z.s. a převzali patronaci nad dílčí částí projektu, nazvanou Badatel. Mají tak možnost trávit volný čas s různými odborníky a získávat spoustu nových informací a praktických dovedností z jednotlivých vědních oborů: Geologie, hydrologie, ornitologie, ale i chemie a celé řady dalších.

Nejinak tomu bylo i tento víkend, kdy se všichni společně i s kamarády z jiných škol, ale stejných zájmů rozjeli na již známou základnu spolupracující organizace Jestřábí z.s. Kdybyste se tam chtěli rozjet příště i vy, najdete ji v části obce Oskava – Václavově. Ale zpět k programu. Tentokráte se zde setkali s již dobře známým odborníkem – ornitologem Mgr. Evženem Tošenovským. Ten s nimi za pomoci moderní techniky přilákal do ptačí sítě některé druhy přezimujících opeřenců. Mezi nimi dokonce hned tři druhy sýkor – modřinku, parukářku a uhelníčka. Dále jim vysvětlil, jaké jsou znaky, podle nichž se dá určit stáří i pohlaví ptáků, osvěžil pojem dimorfizmus, atd.

Dalším, na slovo vzatým odborníkem, který si na ně přes vzdálenost a pracovní vytížení udělal čas, byl zoolog Jiří Labuda, který za nimi přijel až z Frýdku Místku. Jeho specializací je výskyt šelem na našem území, a tak zaměřil svůj odborný výklad právě na tuto problematiku. Vedle celé řady velmi zajímavých záběrů, získaných z vlastnoručně umístěných fotopastí, přivezl i odlitky stop šelem, ale rovněž tak paroží srnčí a jelení zvěře. A protože je příznivec ponaučení, že nejvíce zkušeností získá člověk přímo v přírodě, vydal se s účastníky pobytu i na „lov“ pobytových stop. Zde všem názorně ukázal techniku odběru i to, které informace, je z nich možné získat přímo na místě, a co později pomocí laboratorní analýzy.

Co se pohybu a nových zážitků týče, nezůstal pozadu ani další z odborníků, Mgr. Ondřej Sýkora. Ten se tentokrát zaměřil na anatomii a fyziologii člověka. Mimo jiné si tak mohl každý změřit obsah plic, porovnat délku kostí a dozvědět se další zajímavosti o sobě samém.

Nepřipomenout nelze ani Mgr. Jitku Gédošovou, která již tradičně zasvěcuje přítomné do tajů chemie, a tak trochu čarodějnických kousků, jakými je například zapálení ohně v dlani……

Bylo by možné ještě pokračovat, ale myslím si, že pro představu o tom, že se jednalo vskutku o vydařený víkend, tento výčet stačí, viďte :-)

A to je možné ještě uvést i to, že v samém závěru se dalo projet se na koních ze stáje JK Jestřábí. Co říct na konec, snad jen moc a moc poděkovat všem, kdož se o víkend a jeho průběh zasloužili.

Fotky

Mgr. Květa Děrdová
vedoucí SK Břidličná

admin, 21. 10. 2018, 22:12

Připojeno 0 komentářů.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 

Motto školy v návaznosti na environmentální výchovu a sport:
„Komu se nelení, tomu se zelení“

© 2009 - 2012 Základní škola Břidličná, Komenského 360, Břidličná, 793 51; tel.: +420 554286104

web používá Redakční systém pro blog, design by Vaci