váš prohlížeč nepodporuje flash

Info panel

Organizace školního roku 2018/2019

Vydávání vysvědčení za 1. pol.:

31. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

4. 3. - 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny:

18. 4. 2019

Poslední den školního roku 2018/2019:

28. 6. 2019

Hlavní prázdniny:

29. 6. - 1. 9. 2019

Voda v krajině

Tak zní název dílčí části grantu, který získala Asociace středoškolských klubů České republiky z.s. Celý projekt “Středoškolské kluby – programy pro rozvoj zájmů, cesty k celoživotnímu učení“, byl podpořen Evropskou unií a MŠMT ČR.

Protože se o Středoškolském klubu Břidličná (SK ASK ČR Břidličná) ví, že podporuje šikovné žáky se zájmem o přírodu, získali jsme patronaci nad touto části projektu.

Proto se v sobotu 14. 9. 2018 rozjeli malí přírodovědci ze ZŠ Břidličná a ZŠ Bruntál k prameni Moravy. Samozřejmě, autobusem dojeli jen do Starého Města, pak už se k pramenu vydali pěšky. Ne, že by místy nechtěli výstup vzdát, ale nakonec vyhráli, pohladili si sochu slůněte a ochutnali vodu z pramene. Navíc si odebrali vzorky vody k chemickému rozboru.

V neděli se pod vedením hydrobioložky z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Olomouc paní RNDr. Ivony Uvírové, Ph.D. pustili do odběrů vzorků bentosu z potoka Jestřábí. Jedná se o přítok řeky Moravy, proto i zde odebrali vzorek vody na rozbor.

Během určování odchycených živočichů se účastníci dozvěděli řadu determinačních znaků u jednotlivých druhů převážně bezobratlých živočichů. Pod stereomikroskopy si tak prohlédli štěty u jepic i pošvatek, larvy chrostíků, blešivce i tiplice. Nakonec se jim však povedlo ulovit i obratlovce, konkrétně rybu vranku pruhoploutvou. Tato rybka je v Červeném seznamu zařazena jako zranitelný druh, navíc se jedná o bioindikátor čistoty vody. Vyskytuje se jen na území Moravy, v Čechách je jen výjimečně. Jedná se o rybku, která nemá plynový měchýř, proto ji najdeme jen u dna, pod kameny.

Oba dny přálo biologům počasí, a tak ve chvílích odpočinku vyrazili i na projížďku na koních ze stáje Jestřábí z.s.

O tom, že se akce povedly, napoví víc fotografie i to, že se už dnes všichni těší na další „vodní“ akce.

 

Mgr. Květa Děrdová
vedoucí SK Břidličná

admin, 24. 9. 2018, 20:22

Připojeno 0 komentářů.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 

Motto školy v návaznosti na environmentální výchovu a sport:
„Komu se nelení, tomu se zelení“

© 2009 - 2012 Základní škola Břidličná, Komenského 360, Břidličná, 793 51; tel.: +420 554286104

web používá Redakční systém pro blog, design by Vaci