váš prohlížeč nepodporuje flash

Info panel

Organizace školního roku 2018/2019

Vydávání vysvědčení za 1. pol.:

31. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

4. 3. - 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny:

18. 4. 2019

Poslední den školního roku 2018/2019:

28. 6. 2019

Hlavní prázdniny:

29. 6. - 1. 9. 2019

Vítání jara

Březen je měsícem plným očekávání příchodu jara. K tomu však patří i spousta práce, ať už na zahradě, poli či v bytě. O tom není ani třeba psát, zná to každý z nás.

Na příchod teplých dnů a zázraků přírody probouzející se ze zimního spánku se nejen těší, ale i chystají rovněž žáci z přírodovědného kroužku. A to velmi zodpovědně a dlouhodobě.

Možná si ještě vzpomenete na článek ze začátku září, kdy jsme vás informovali o mezinárodní akci České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) s názvem Noc pro netopýry, která se uskutečnila pod záštitou SK ASK ČR Břidličná, v prostorách ZŠ Břidličná. Byla určena široké veřejnosti a její součástí byla i možnost vlastnoručně si, pod vedením Mgr. Evžena Tošenovského z ČESON a PřF UP Olomouc, vyrobit budky pro netopýry. Za pomoci šikovných dospělých se členům přírodovědného kroužku podařilo postavit hned 10 budek. Jenže, k čemu by netopýrům byly budky, pokud by nebyly zavěšené na vhodných místech našeho města.

Proto se už během zimy dohodli, v rámci dlouholeté spolupráce s PřF UP Ol, se zoologem Tošenovským, že jen co se trochu rozjaří, přijede jim s rozmístěním budek pomoci. Jako vhodný den se ukázalo pondělí 13.3.2017, a tak nic nebránilo pustit se do práce. Proto bylo možné potkat v tento den v parčících města Břidličná skupinu mladých přírodovědců, jak vyzbrojeni speciálním žebříkem, prohlíží koruny stromů.

Ono umístit dobře netopýrovník a přichytit ho tak, aby se netopýrům zalíbil, není nic jednoduchého. Velmi důležitou součástí úpravy, je potření „naparfémování“ vnitřního prostoru budky, roztokem z netopýřího trusu. Věřte, že to byla pořádná fuška budky označit a očíslovat, naparfémovat, vyhledat vhodný strom, vylézt do koruny a budku upevnit. Avšak počasí bylo přívětivé, “náš“ zoolog trpělivý a malí přírodovědci snaživí, takže se vše podařilo a deset budek je zavěšených. Teď ještě zbývá zakreslit je do mapy a průběžně je kontrolovat.

Konec konců jeden netopýrovník už svého obyvatele má. Je jím zachráněný netopýr pestrý, kterého našla náhodně naše paní uklízečka a přinesla ho do kroužku. Tak se dostal postupně až na záchrannou stanici pro živočichy a k odborným rukám Mgr. Tošenovského, který se o něj celou zimu staral, a nyní ho přivezl zpět.

Vidíte, že čekat na jaro se dá nejrůznějším způsobem, hlavně když je to k prospěchu přírody.

 

Fotky

 

Mgr. Květa Děrdová
vedoucí SK Břidličná

admin, 17. 3. 2017, 8:22

Připojeno 0 komentářů.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 

Motto školy v návaznosti na environmentální výchovu a sport:
„Komu se nelení, tomu se zelení“

© 2009 - 2012 Základní škola Břidličná, Komenského 360, Břidličná, 793 51; tel.: +420 554286104

web používá Redakční systém pro blog, design by Vaci