váš prohlížeč nepodporuje flash

Info panel

Organizace školního roku 2018/2019

Vydávání vysvědčení za 1. pol.:

31. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

4. 3. - 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny:

18. 4. 2019

Poslední den školního roku 2018/2019:

28. 6. 2019

Hlavní prázdniny:

29. 6. - 1. 9. 2019

Víc než slova

     Možná si mnohý z obyvatel města Břidličné všiml v posledním předvánočním týdnu skupiny žáků a jejich záhadného povozu.

     A protože záhady jsou zde odjakživa jen proto, aby bylo co prozkoumat či vysvětlit, přicházíme s vysvětlením i my. Cool

     Tou malou záhadou byl totiž multifunkční krmeleček. Vyrobili ho členové přírodovědného kroužku při SK Břidličná ve spolupráci s JK Jestřábí o.s. Oskava,  za finanční i morální podpory vedení tamní ZŠ,  a následně i pana Jaroslava Kováče. Ten měl pochopení pro naše snažení a vyhradil  místo ve své honitbě, kde byl nakonec krmeleček umístěn.

    Jeho zvláštností je to, že se na velikostně přijatelné ploše podařilo umístit hned několik funkčních prvku – různých druhů krmítek, a tím jeho „ služby“ nabídnout většímu okruhu strávníků, a podpořit druhovou diverzitu fauny v lokalitě.

    Jenže od myšlenky k výrobě a následnému umístění krmelečku na vhodné místo i jeho následné plnění potravou, vedla nelehká cesta. Na jejím konci je však nejen užitek, ale i radost dětí ze ZŠ, které se sami nabídly, že tam budou se svými pedagogy pravidelně nosit vhodné krmení. Pozorování pobytových stop vyskytujících se v okolí krmelečku poslouží rovněž členům kroužku v jejich další badatelské činnosti. 

     Je však třeba uvést, že prvním impulzem k této i dalším iniciativám se stala myšlenka projektu nazvaného Víc než slova. Jeho cílem bylo v rámci EVVO programu ukázat, že je možné dělat pro své okolí a životní prostředí v rámci Udržitelného rozvoje daleko víc, než jen povídat. Často k tomu není zapotřebí ani mnoho finančních nákladů, jako spíše nápadů, umění dívat se kolem sebe a vůle pomoct a prospět druhým.

     Tak postupně vznikala podpora hnízdních prostor pro rorýse, za což získala následně ZŠ Břidličná titul Rorýsí škola. My teď netrpělivě čekáme na jaro, abychom zjistili kolik z připravených 22 hnízdišť, bude již letos obsazeno.

     Ale tak jednoduché to zase nebylo. Předcházelo docela důkladné nastudování  informací o životě těchto zajímavých a současně ohrožených ptáků, kteří žijí v hejnech a hnízdí v koloniích ve štěrbinách, aniž by si stavěli hnízdo. No řekněte sami, víte že rorýs prožije prakticky celý život ve vzduchu, že tam i spí ? Že má pro tento způsob života uzpůsobené i nožky a proto se není schopen pohybovat řádně po zemi a bez pomoci opět vzlétnout ? Že za rok nalétá až 190 000 km a může dosáhnout rychlosti 220 km/h?

Po nastudování těchto a dalších informací i získání vhodného materiálu na výrobu rorýsích budek jsme se v kroužku rozhodli opět požádat o praktickou pomoc se zhotovením členy JK Jestřábí, o.s. Oskava, s nimiž  dlouhodobě náš Studentský klub (SK Břidličná) spolupracuje, a dali jsme se do práce. Podařilo se nám zhotovit 5 kusů dvojbudek, tedy 10 hnízdních prostor. Ale k jejich umístění na vybranou budovu vedla ještě dlouhá cesta přes přesvědčení členů MěU Břidličná, že rorýsi si opravdu zaslouží naši pozornost a pomoc, až po samotné umístění pod střešní převis. S tím nám  nakonec pomohli profesionální hasiči ze ZHS Bruntál a SDH Břidličná. Bez nich by celé naše úsilí přišlo vniveč.

     Mezi tím se dostala na řadu se zateplováním budovy i naše škola – ZŠ Břidličná. Toho jsme samozřejmě hned využili. Podařilo se nám získat podporu i vedení školy. To zas nebyl těžký úkol, vždyť ing. Glacner, je sám ornitolog.  Nemuseli jsme mu proto nic až tak dlouze vysvětlovat. Tím se podařilo získat další čtyři trojité budky, tedy dalších 12 hnízdních  míst. Nu, a konec už znáte Cool.

      Další, komu jsme se v rámci projektu i kroužku rozhodli pomoci, je malá ježatá kulička.

     Ježci jsou již delší dobu zařazeni do kategorie ohrožených živočichů. O tom nepochybuje asi nikdo, kdo si všímá ostnatých hromádek na silnicích. Ale nejen automobilová doprava je nepřítelem ježků. Zrovna tak se na jejich populaci poznamenávají rozmary počasí a jeho prudké změny. Tak se stále častěji stává, že pozdně narozená mláďata již neseženou dostatek potravy, aby se mohla včas uložit k zimnímu spánku. K tomu aby ve zdraví zvládla toto období bez lidské pomoci totiž potřebují  dosáhnout zavčas hmotnosti 600g .

     Zrovna tak se stává stále problematičtější pro ježky najít si vhodné úkryty. To vše byly důvody, které nás vedli k upoutání pozornosti právě na ně. A tak přibylo do naší zoo mrňavé ježčí mládě, které jsme pojmenovali Chilli. Nejen že se o ně řádně staráme, ale stejně pečlivě si vedeme přesné záznamy o tom, co žere, jak přibývá na váze, jak si postupně zvyká na nové prostředí i blízkost člověka, kdy se poprvé uložil ke krátkému třídennímu spánku, i to, že teď dosáhl hmotnosti, při níž je schopen bez problémů prospat i celý týden. Což mu mnohý z nás závidí. J Pak se probudí, koukne co je kde připraveného k sežrání, napije se vodičky a opět spokojeně zaleze, stočí se do klubíčka a usne.

     Na jaře bychom ho chtěli vrátit zpět do volné přírody, ale tím se nezříkáme odpovědnosti. Už teď zjišťujeme, jaké jsou správné rozměry i materiál pro výrobu ježkovníku a kde ho na jaře umístíme.

     Tím, ale náš projekt Víc než slova nekončí a budeme rádi, když se do něj zapojíte vlastní pomocí přírodě i Vy !

dscn3517-nahled 

dscn3516-nahled

img-0914-nahled

dsc4825111-nahled

dsc4832111-nahled

  

Mgr. Květa Děrdová

EVVO koordinátorka, vedoucí kroužku i SK Břidličná

admin, 5. 1. 2014, 12:34

Připojeno 0 komentářů.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 

Motto školy v návaznosti na environmentální výchovu a sport:
„Komu se nelení, tomu se zelení“

© 2009 - 2012 Základní škola Břidličná, Komenského 360, Břidličná, 793 51; tel.: +420 554286104

web používá Redakční systém pro blog, design by Vaci