váš prohlížeč nepodporuje flash

Info panel

Organizace školního roku 2018/2019

Vydávání vysvědčení za 1. pol.:

31. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

4. 3. - 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny:

18. 4. 2019

Poslední den školního roku 2018/2019:

28. 6. 2019

Hlavní prázdniny:

29. 6. - 1. 9. 2019

Úspěšné tažení

Ne, nemyslete si, nechceme zde komentovat zážitky ze sledování biatlonového klání, i když jsme je i my sledovali se zatajeným dechem.

Dnes je však řeč o jiné šikovné partě – Baby teamu z přírodovědného kroužku SK Břidličná při tamní ZŠ, neboť i jejich výsledky se tak dají zhodnotit jednou větou.

Jejich činnost a píle si však zaslouží větší pozornost. Tito malí zanícení přírodovědci – žáci ze 4.A třídy, mají tolik kuráže a co je hlavní, tolik vědomostí, že se nezalekli ani výzvy Voda živá, vyhlášené sdružením Arnika Praha, určené žákům II. stupně ZŠ a gymnázií a také se jí zúčastnili. Jednalo se o zmapování života v rámci vybraného vodního toku. Celkem se této soutěže zúčastnilo 68 soutěžních skupin z celé ČR. Naši přírodovědci zdárně plnili veškeré zadané úkoly a v průběžném pořadí se stále drželi mezi prvními 10 týmy.

Nakonec však skončili na 38. místě. Náš druhý soutěžní tým, tentokrát žáků z 6.A třídy, který se rovněž zúčastnil této soutěže, obsadil 39.místo. Což je ve skutečnosti moc hezký výsledek, zvláště vezmete-li v úvahu, kolik škol nechali za sebou, a to byli opravdu nejmladší!

Jejich smůla, a tím i vliv na umístění, měla otázka historie zvoleného potůčku. Prostě, ať hledali, jak hledali, mnoho z historie tohoto vodního toku se nedozvěděli, a tak šly body dolů. To však nic nemění na jejich kvalitním reprezentování a upřímně, až nečekaně pěkném umístění, v této celorepublikové soutěži.

Avšak jestliže v úvodu je řeč o tažení, znamená to, že naši přírodovědci nesložili ruce v klín, ale s vervou jim vlastní se pustili do další badatelské práce, tentokrát pod názvem Chemická analýza vody v Břidličné a okolí. Jejich mottem bylo zmapování kvality vody v oblasti jejich širšího bydliště, tedy města Břidličná a přilehlých obcí.

A že to byla smysluplná činnost, o tom svědčí projevený zájem o výsledky ze strany vedení města, ale zrovna tak i ocenění na 8. ročníku Badatelské konference EVVO 2016 , která se uskutečnila dne 22.3. v Ostravě. I zde patřil Baby team, ve složení Katka Bartozelová, Mirek Loukota, Petr Oliš a Marek Smažinka mezi nejmladší, z 18 badatelských týmů. Svou prací a její prezentací však zaujal porotu natolik, že si domů do Břidličné odvážel diplom za 3. místo!!! A rovněž tak druhá práce, nazvaná Přírodní repelenty a ektoparazité , prezentovaná Adélou Poláčkovou ze 7.A, byla přijata se zájmem, i když neskončila vzhledem k drobným chybičkám, jakými byla především tréma a slabý hlas, na čelním místě.

Tak co říkáte, že si ti naši přírodovědci zaslouží pochvalu. Nebo ještě víc . Abychom jim přáli úspěch i dne 12.5., kdy budou prezentovat výsledky své badatelské práce i v Olomouci na 10.ročníku přehlídky Věda je zábava, pořádané Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého Olomouc.

A jak už sám název napovídá, i zde budou patřit mezi nejmladší účastníky. V loňském roce si zde jejich starší kamarádi z přírodovědného kroužku vybojovali neskutečné 1. a 3. místo. Tentokrát takové ambice nemáme, ale rozhodně se mezi týmy z celé republiky nehodláme ztratit!

dsc-0226-nahled

dsc-0234-nahled

dsc-0241-nahled

dsc-0250-nahled

Květa Děrdová
vedoucí SK Břidličná

admin, 28. 3. 2016, 20:36

Připojeno 0 komentářů.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 

Motto školy v návaznosti na environmentální výchovu a sport:
„Komu se nelení, tomu se zelení“

© 2009 - 2012 Základní škola Břidličná, Komenského 360, Břidličná, 793 51; tel.: +420 554286104

web používá Redakční systém pro blog, design by Vaci