váš prohlížeč nepodporuje flash

Info panel

Organizace školního roku 2018/2019

Vydávání vysvědčení za 1. pol.:

31. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

4. 3. - 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny:

18. 4. 2019

Poslední den školního roku 2018/2019:

28. 6. 2019

Hlavní prázdniny:

29. 6. - 1. 9. 2019

Stihli jsme to, sláva!

Z čeho, že se žáci ze ZŠ Břidličná tak radovali, a co že to vlastně stihli?  Rádi vám to prozradíme. Ono toho bylo během září víc. Mezi ty opravdu zdařilé akce, jejichž úspěch byl závislý i na počasí patří dozajista především celorepublikový projekt Rysovi na stopě a výukový program o ochraně a výcviku dravců – společnosti  Zayferus – Svět v oblacích, ale i školní kolo Přespolního běhu. 

Že slyšíte o projektu Rysovi na stopě poprvé, nic si z toho nedělejte. Ono se totiž jedná o zcela nový projekt zaměřený na získání informaci o výskytu rysa ostrovida v Jeseníkách v rámci terénního vzdělávacího programu, který připravilo Hnutí DUHA Olomouc.

Díky dobrým výsledkům v oblasti přírodopisu v minulém šk. roce, získala naše škola možnost se projektu zúčastnit, jako jedna z prvních.

A tak se ve dnech 12., 13., a 16.9. 2016 rozjela, vždy hned ráno a to vlastním autobusem, který jim uhradil SK Břidličná z projektu Moravskoslezského kraje, jedna skupina žáků na Skřítek. Zde je čekal zoolog Jiří Beneš z Hnutí Duha Olomouc.

Po základním proškolení se potom společně vydali na asi 10 km trasu. Cestou se seznamovali s přirozeným chováním volně žijících zvířat, s jejich rozeznáváním pomocí pobytových znaků. Prohlédli si rovněž sádrové odlitky stop vlka a rysa, ale i mnoho dalšího.

Za velký přínos celé akce lze považovat hned několik faktorů. Především to, že se žáci odtrhli od počítačů a akčních her a namísto toho se dostali i s pedagogy do čisté přírody Hrubého Jeseníku a prožili tak společně krásný pohodový půlden. Dále lze velmi kladně hodnotit i samotný fakt, že byla výuková látka převedena z učebny rovnou do terénu a kdo měl zájem, mohl ještě nevtíravým způsobem získat spoustu nových poznatků nad rámec běžných znalostí. Projekt se rovněž snaží řešit možné budoucí konflikty s velkými šelmami v naší přírodě, na základě aktuálního monitoringu a reagovat na vzniklé situace. Učí zájemce aktivně využívat znalosti získané vlastním pozorováním přírody při řešení komplexních problémů její ochrany.

Neméně zdařilou akcí, která si zaslouží naši pozornost, bylo 14.9.2016, vystoupení skupiny sokolníků z Brna – Zayferus – Svět v oblacích.

Přijíždějí k nám pravidelně jednou za 3 roky a vždy je jejich vystoupení pro všechny skutečným zážitkem. Nejinak tomu bylo i letos, kdy si s sebou mimo běžné druhy, jako jsou poštolky, káňata, sokoli, rarozi, sýčci, přivezli i orla bělohlavého, karančo jižní, kondora, puštíka bělavého, výrečka, sýce rousného a další.

Celé vystoupení bylo zaměřeno především na ochranu ptáků ve volné přírodě, na možnost jim poskytnout vhodné podmínky života. Na základě této myšlenky byl program rozdělen do tří samostatných bloků.

V prvním se sokolníci snažili seznámit přítomné se specifickými znaky jednotlivých druhů ptáků a jejich životními požadavky. Rovněž vysvětlit proč a čím, je jejich výskyt pro naši přírodu důležitý. Nezapomněli též upozornit, že všechny druhy vyskytující se na našem území jsou chráněny zákonem.

Druhá část byla věnována vědomostním soutěžím. Ti, kdož dávali dobrý pozor a navíc si povzpomínali co se již učili v hodinách přírodopisu tak měli možnost získat jednu z věcných cen. A že byly opravdu lákavé – volná vstupenka na vystoupení pro celou rodinu, nástěnný kalendář na rok 2017, pexesa…

Pak následovala třetí, toužebně očekávaná! Ano, v ní se mohli přítomní zúčastnit „lovu“ s dravci, jejich mistrného zachycení kořisti v letu, i na zemi.

Jako třešinka na dortu pak byla možnost osobně si nechat některého z ptáků přistát na ruce, nebo ho naopak vypustit a zpětně přivolat. Na závěr jsme mohli poprvé sledovat nejen chůzi, ale dokonce let karanča jižního.

Je třeba ještě prozradit a hlavně moc poděkovat zmíněným sokolníkům rovněž za to, že se po ukončení oficiálního programu ještě navíc věnovali plnou hodinu žákům z přírodovědného kroužku a prakticky jim ukázali mnoho z určovacích znaků evropských druhů dravců a sov.

Prostě akčních zážitků bylo opravdu dost a už se těšíme na příští setkání.

Asi už není ani třeba se zmiňovat o tom, že i na realizaci tohoto programu měl svůj finanční podíl SK Břidličná.

Fotky

 

Mgr. Kveta Děrdová
koordinátor EVVO a vedoucí SK Břidličná

admin, 18. 9. 2016, 21:22

Připojeno 0 komentářů.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 

Motto školy v návaznosti na environmentální výchovu a sport:
„Komu se nelení, tomu se zelení“

© 2009 - 2012 Základní škola Břidličná, Komenského 360, Břidličná, 793 51; tel.: +420 554286104

web používá Redakční systém pro blog, design by Vaci