váš prohlížeč nepodporuje flash

Info panel

Organizace školního roku 2018/2019

Vydávání vysvědčení za 1. pol.:

31. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

4. 3. - 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny:

18. 4. 2019

Poslední den školního roku 2018/2019:

28. 6. 2019

Hlavní prázdniny:

29. 6. - 1. 9. 2019

Setkání s netopýry

     Říkáte, že nejde o nic mimořádného?  Ale to se dost mýlíte. Kdo z vás viděl netopýra zblízka, mohl si na něj sáhnout, prohlédl si dva různé druhy tohoto létajícího savce, nebo dokonce viděl, jak s chutí pořádají nabídnuté moučné červy?

     Tak vidíte, a právě to se podařilo 15. 10. 2013 v ZŠ Břidličná, žákům 5. až 7. tříd i vybraným osmákům a deváťákům, kteří se zajímají více o přírodu. 

     To bylo tak. Ve zmíněný den do ZŠ přijela návštěva z ČSO Praha, konkrétně Mgr. Evžen Tošenovský, aby nám osobně předal certifikát a tabulku Přátelé rorýsů – v tomto domě podporujeme rorýse. Titul jsme získali v rámci celorepublikového programu nazvaného Rorýsí školy.  Nemyslete, není to jen taková ledajaká tabulka, v celé naší republice se jí zatím mohou pochlubit  pouze  čtyři školy :  ZŠ Pečky, ZŠ Břidličná, Gymnázium Jaroslava Heyrovského Praha  a  ZŠ Františka Peřiny Praha. Že naše škola mezi ně patří a dokonce titul získala hned jako druhá v ČR, na to jsme všichni patřičně pyšní J.

     A protože je Mgr. Tošenovský současně rovněž členem České společnosti pro ochranu netopýrů, bylo nasnadě, že si nenecháme utéct příležitost, abychom se o nich něco více dozvěděli.

    Slovo dalo slovo, a tak nepřijel pan magistr jen s tabulkou, ale rovněž se dvěma živými exempláři netopýrů – pestrého a rezavého. Během tří přednášek, které pro nás uspořádal, jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí ze života těchto záhadných „ létajících myší “ například to, že se na našem území vyskytuje hned 27 druhů, nejmenší není větší než palec dospělého člověka, nebo že vrápenci vysílají ultrazvukové signály nosem, nikoliv tlamkou, jak je to u netopýrů, co je to tragus… Také jsme si vyzkoušeli práci s ultrazvukovými detektory.

     Nu, a jak už bylo v úvodu napsáno, mohli jsme si na netopýry i sáhnout, aniž by hrozilo nebezpečí, že nám to vrátí prostřednictvím svých ostrých zoubků J. Prostě pohoda!

     Přednášky se všem natolik líbily, a zaujaly, že jsme se v samém závěru návštěvy, s panem magistrem, domluvili na další spolupráci. V příštím roce společně zorganizujeme v Břidličné Netopýří  noc. 

     O této akci vás budeme samozřejmě včas informovat, ale na to je ještě rok čas.

Fotky

 

                                                                                                                 Mgr. Květa Děrdová

koordinátora EVVO

admin, 21. 10. 2013, 11:38

Připojeno 0 komentářů.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 

Motto školy v návaznosti na environmentální výchovu a sport:
„Komu se nelení, tomu se zelení“

© 2009 - 2012 Základní škola Břidličná, Komenského 360, Břidličná, 793 51; tel.: +420 554286104

web používá Redakční systém pro blog, design by Vaci