váš prohlížeč nepodporuje flash

Info panel

Organizace školního roku 2018/2019

Vydávání vysvědčení za 1. pol.:

31. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

4. 3. - 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny:

18. 4. 2019

Poslední den školního roku 2018/2019:

28. 6. 2019

Hlavní prázdniny:

29. 6. - 1. 9. 2019

Popularizace vědy

Přesně tak, by se dala nazvat úterní výprava žáků z přírodovědného kroužku SK ASK ČR Břidličná při ZŠ. Dne 6. 2. 2018 totiž odjeli někteří z nich do Olomouce, aby navštívili katedru Botaniky Přírodovědecké fakulty UP Olomouc. Zde na ně čekala paní doc. RNDr. Barbora Mieslerová, Ph.D., aby jim přiblížila problematiku plísní. Tedy výskyt, využití, určování i nebezpečnost některých z nich pro současnou civilizaci.

Kromě samotné přednášky, která měla za cíl uvést žáky do problematiky a zodpovězení spousty jejich všetečných otázek, měli možnost pracovat i v odborných prostorách katedry. Byla pro ně připravena laboratoř, v níž si mohli vyzkoušet v praxi, právě získané informace. Například naočkovat agar plísní z nivy, infikovat rostlinku lociky padlím, ale také zjistit jak dobře si umyli ruce, tedy jaké bakterie jim zůstaly na prstech po umytí vodou a následně desinfekcí….

Přestože si doc. Mieslerová pro žáky vymezila původně 2 hod, nakonec opouštěli všichni prostory fakulty až jako poslední. Tedy až v 17,00 hod, po 3 hodinách nepřetržité “dobrodružné expedice“ do tajů mikrobiologie. Během které si pod jejím trpělivým dohledem osvojovali základní dovednosti, nutné pro práci v laboratořích.

Někdo se může ptát, zda je opravdu přínosem, aby žáci ze ZŠ navštěvovali přímo vrcholová pracoviště a místa nejvyššího vzdělání. Nejlepší odpovědí snad bude přímo náhled a pocity samotných žáků, tady jsou: Mirek „Velmi moc se mi tam líbilo. Doufám, že tam ještě někdy zajedeme“, Anička: „Líbil se mi přístup k nám, jako žákům ZŠ. Také odpovědi na všechny otázky. Hodně jsme se toho naučili o plísních a bakteriích. Doufám, že to nebyla poslední návštěva katedry botaniky.“ David „ Nejlepší bylo, jak jsme pozorovali plísně pod mikroskopem. Rostlina je úžasná a Petriho miska s nataženým agarem je také super“, Michal „ Líbilo se mi infikování rostliny padlím a odebírání plísně ze sýru Nivy“.

Možná je ještě třeba napsat, že téma plísní nebylo vybráno náhodně. V rámci přírodovědného kroužku jsme si letos jako jeden z badatelských projektů na soutěž Věda je zábava zvolili právě téma Plísně.

Fotky

 

Mgr. Květa Děrdová
vedoucí přírodovědného kroužku

admin, 12. 2. 2018, 9:59

Připojeno 0 komentářů.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 

Motto školy v návaznosti na environmentální výchovu a sport:
„Komu se nelení, tomu se zelení“

© 2009 - 2012 Základní škola Břidličná, Komenského 360, Břidličná, 793 51; tel.: +420 554286104

web používá Redakční systém pro blog, design by Vaci