váš prohlížeč nepodporuje flash

Info panel

Organizace školního roku 2018/2019

Vydávání vysvědčení za 1. pol.:

31. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

4. 3. - 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny:

18. 4. 2019

Poslední den školního roku 2018/2019:

28. 6. 2019

Hlavní prázdniny:

29. 6. - 1. 9. 2019

Paprsky z Afriky

     Že ještě nezačalo ani pořádně svítit jarní sluníčko, natož tak žhavé africké paprsky? Tak to máte sice pravdu, ale dne 5.2.2016 se i tak v učebnách ZŠ Břidličná rozhostila cestovatelská nálada. To když na pozvání SK Břidličná přijel na besedu o tomto kontinentu zoolog Radek Klimeš. Který je známý svými dlouhodobými pobyty v tamních Národních parcích.

     Je zakladatelem nadačního fondu WILDAFRICA Save African Animals, zabývajícího se ochranou volně žijících živočichů, ohrožených nejen přirozeným úbytkem, ale především bezohlednou činností člověka.

     A tak se měli žáci 4. až 9. tříd, možnost během dvou 90 minutových besed seznámit prostřednictvím promítaných dokumentů a povídání, nejen se životem zvířat, jako např. slonů, žiraf, lvů, pakoní… v přirozeném prostředí, ale i vážnou problematikou nevhodného chování člověka.  Řeč totiž byla i o takových nešvarech našeho století, jakými jsou trofejní lov, pytláctví, nebo jen „odbourávání“ přebytečné agrese tzv. problémových dětí bohatých rodičů. Tyto často neuvěřitelně surové akce se odehrávají i v chráněných parcích jako je známé Serengeti.

     I samotní žáci si v této souvislosti kladli otázku, zda se zde dá ještě hovořit o lovu, nebo jen krutém a nesmyslné zabíjení. To když viděli záběry tzv. trofejních lovců – bohatých turistů z „civilizovaných“ zemí, jak z vrtulníků honí stáda vyplašených antilop, nebo ze vzdálenosti 5m doslova rozstřílí na kousky slona, který se do té doby nesetkal se zlým člověkem, většinou jde dokonce o tzv. sirotky, vychované v rezervacích, a tak nechal střelce přijít k sobě jako přítele.

     Ptáte se jak je to možné, proč proti takové zvůli někdo nezasáhne? Odpověď je snadná, ale smutná. Ve skutečnosti na těchto zvířatech nikomu nezáleží, jediné co hraje roli, jsou zisky z odstřelů, tedy doslova krvavé peníze. Nejhorší na tom je, že mnohé z vlád, které mají právo i povinnost proti této zvůli zasáhnout, tak nečiní. Proč? Myslím, že si už umí každý z vás odpovědět sám, viďte.

     Jenže toto chování je velmi krátkozraké a člověku se brzy vymstí, a to nejen v samotné Africe. 

paprsky-afriky-3-nahled

paprsky-afriky-nahled  

dsc-0074-nahled

dsc-0080-nahled

dsc-0081-nahled

dsc-0083-nahled

paprsky-afriky-1-nahled

paprsky-afriky-2-nahled

Mgr. Květa Děrdová
vedoucí SK Břidličná

admin, 15. 2. 2016, 11:13

Připojeno 0 komentářů.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 

Motto školy v návaznosti na environmentální výchovu a sport:
„Komu se nelení, tomu se zelení“

© 2009 - 2012 Základní škola Břidličná, Komenského 360, Břidličná, 793 51; tel.: +420 554286104

web používá Redakční systém pro blog, design by Vaci