váš prohlížeč nepodporuje flash

Info panel

Organizace školního roku 2018/2019

Vydávání vysvědčení za 1. pol.:

31. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

4. 3. - 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny:

18. 4. 2019

Poslední den školního roku 2018/2019:

28. 6. 2019

Hlavní prázdniny:

29. 6. - 1. 9. 2019

Ochrana ptáků v Břidličné

Máte pocit, že vyvěšujete budky a krmíte v zimě ptáčky, tak co víc by ještě potřebovali? Máte pravdu, zimní přikrmování i vytváření nových hnízdních příležitostí je nesmírně užitečné. Děkujeme všem, kteří jim takto pomáhají.

Nějaké to ale by se ještě přece jen našlo Smejici se A právě to si uvědomili žáci z přírodovědných kroužků SK ASK ČR Břidličná, a protože na Městském úřadě Břidličná pro činnost malých přírodovědců mají vždy pochopení, nebylo co řešit. Proto po projednání a následném povolení od pana starosty Miroslava Kladníčka se pustili všichni s chutí do práce. Velké množství ptáků totiž umírá při nárazech do skel domů, ve kterých se zrcadlí okolní stromy, a také při nárazech do autobusových zastávek.

Jenže kde začít Smejici se ?

Členové kroužku začali tím, že spočítali peníze získané za sběr druhotných surovin a zakoupili za ně UV samolepky a vodě odolné barvy. A tak se ve spolupráci s deváťáky podařilo polepit okna UV samolepkami v místní knihovně. Kluci pak v rámci předmětu EVVO zažili i trochu adrenalinu, ale povedlo se!

Druhá již provedená aktivita byla úprava zastávky ve Vajglově. Na ni jsme se odpoledne v kroužku vrhli s barvičkami a celou ji pomalovali barevnými puntíky a kytičkami tak, aby byla správně rozčleněna průhledná deska a nedocházelo k nárazům ptáků. Podle ornitologů je totiž třeba, aby byly body od sebe vzdálené max. 15 – 20 cm.

Tak co, líbí se Vám nová výzdoba? Snad ano, snažili jsme se Smejici se!

Samozřejmě víme, že na nás čeká ještě jedna zastávka ve Vajglově. Přijde na řadu hned na konci května.

Třetí aktivita, tentokrát těch nejmladších, tedy Baby Teamu Ptáčata, bylo vytvoření vlaštovčích hnízd ze samotvrdnoucí hmoty. I tady se malí přírodovědci vrhli do práce. Rýsovali mnohoúhelník, zatloukali hřebíky, vázali drát a nakonec modelovali hnízdo, zde už jim zase pomohli starší spolužáci.

Jak budou hnízda dostatečně vyschlá, budou umístěna v budově statku Jestřábí z. s. ve Václavově. A proč vlastně hnízda pro vlaštovky? Protože v době, kdy velmi málo prší a celá ČR trpí suchem, není bahno, a tak si vlaštovky nemohou opravovat ani stavět nová hnízda.

Jestli víte o nějakém nebezpečném místě, kde dochází často k nárazům ptáků do skel, neváhejte a zavolejte, nebo za námi přijďte do školy. My se opět pokusíme místo zabezpečit.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek


Mgr. Květa Děrdová
vedoucí kroužků

admin, 14. 5. 2018, 9:00

Připojeno 0 komentářů.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 

Motto školy v návaznosti na environmentální výchovu a sport:
„Komu se nelení, tomu se zelení“

© 2009 - 2012 Základní škola Břidličná, Komenského 360, Břidličná, 793 51; tel.: +420 554286104

web používá Redakční systém pro blog, design by Vaci