váš prohlížeč nepodporuje flash

Info panel

Organizace školního roku 2018/2019

Vydávání vysvědčení za 1. pol.:

31. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

4. 3. - 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny:

18. 4. 2019

Poslední den školního roku 2018/2019:

28. 6. 2019

Hlavní prázdniny:

29. 6. - 1. 9. 2019

Noc pro netopýry

     ČESON – že by zase nějaká nová strana, firma či zaklínadlo?

     Kdepak, samá voda! 

     ČESON je zkratka České společnosti pro ochranu netopýrů, což jak sám název napovídá, je organizace zabývající se výzkumem a ochranou řádu Letounů, kam patří i již zmínění netopýři. V současné době má okolo 150 členů z řad fundovaných odborníků i amatérských zoologů, které tito létající savci zaujali natolik, že jim věnují svůj čas a pozornost.

     Věřte, nevěřte, výzkum je poměrně krátký a u nás se s ním začalo koncem 50.let minulého století, přesněji kolem roku 1959. Zásluhu na tom má pan prof. Jiří Gaisler.

     Za tuto poměrně krátkou dobu však dosáhl nemalých úspěchů. Ale o tom se můžete dočíst na stránkách organizace www.ceson.org.

     Já bych vám dnes chtěla povědět o něčem malinko jiném. Jedná se o právě proběhnuvší akci , která je označována  jako Mezinárodní noc pro netopýry, a uskutečnila se12.9.2014 i v prostorách ZŠ Břidličná.

     Ne, ne, nepřepsala jsem se, opravdu se jedná o mezinárodní akci, která probíhá v různých zemích světa, vždy na přelomu léta a podzimu. Jedná se o populárně naučné programy, které si kladou za cíl seznámit širokou veřejnost s těmito zajímavými živočichy.  Pokusit se zbořit negativní mýty, které se po staletí  k těmto neškodným tvorečkům váží. Poodhalit tajemno jejich nočního života a přispět tak k jejich ochraně.

     Nu, a právě taková akce Noc pro netopýry, proběhla poprvé  i u nás v  Břidličné. Ze zhruba 60 účastníky z řad dětí i dospělých si přijel popovídat zoolog Mgr. Evžen Tošenovský z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Olomouc, který se řadí mezi mladé odborníky zabývající se právě netopýry.

     Od něj se mohli posluchači dozvědět mnoho zajímavého jak o jejich chování, odchovu mláďat či jak to vlastně je s jejich přezimováním, co znamená pojem hibernace,  že v době tohoto stavu je jejich tep velmi pomalý, asi 4–5 pulsů za min. Proč se nám náhodně nalezený jedinec jeví jako by již nežil a po chvíli se začne pohybovat, že poraněného netopýra můžeme krmit moučnými červy a napájet pouze vodou, a ne mlékem, které by mu způsobilo zdravotní obtíže a následný úhyn. A především to, že jsou netopýři řazeni mezi chráněné živočichy a v každém případě, je naší povinností nalezeného jedince předat do záchranné stanice, a mnoho dalších informací a zajímavostí. Nu řekněte, věřili byste tomu, že se na našem území vyskytuje 20 různých druhů dosud zjištěných netopýrů ? A ještě jedna velmi důležitá informace zazněla z úst zmíněného odborníka. Tou je fakt, že jsou dezinformací občas zveřejňované informace, že je třeba dávat si pozor na netopýry, jako na nebezpečné přenašeče vztekliny. Podle jeho slov takovou větu může vyslovit jen velmi neinformovaný jedinec!

     Ve výčtu by bylo možno ještě dlouho pokračovat, vždyť přednáškový večer trval plné 3,5 h . Mluvené slovo střídaly filmové ukázky, odpovědi na konkrétní dotazy, možnost vyzkoušet si prakticky ultrazvukový detektor, to když byl jeden  přivezený netopýrek vypuštěn k proletu učebnou. Také si mohli zájemci nejen z blízka tyto tvorečky prohlédnout a dotknout se jich, ale dokonce je vlastnoručně nakrmit červy, vyzkoušet si jak jemná je síť používaná k jejich odchytu za účelem kroužkování… Prostě večer neměl chybu !

     Vlastně jedna chybička by se přece jen našla – vydatný déšť, který zmařil vycházku a odchyt přímo ve vytipované lokalitě v Břidličné. Ale nevadí, příští rok nám určitě vyjde i to. 

 

Mgr. Květa Děrdová
EVVO koordinátor

 

admin, 14. 9. 2014, 20:14

Připojeno 1 komentář.

Komentáře

1 | míša zabrahová @ | 1. 10. 2014, 17:18

netopíří noc

to bylo super nevim proč to nikdo nekomentuje já sem ta s tou bílou kabelkou as dlouhíma blondatíma vlasama…

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 

Motto školy v návaznosti na environmentální výchovu a sport:
„Komu se nelení, tomu se zelení“

© 2009 - 2012 Základní škola Břidličná, Komenského 360, Břidličná, 793 51; tel.: +420 554286104

web používá Redakční systém pro blog, design by Vaci