váš prohlížeč nepodporuje flash

Info panel

Organizace školního roku 2017/2018

Ředitelské volno:

25. 5. 2018

Poslední den školního vyučování 2017/2018:

29. 6. 2018

Hlavní prázdniny:

2. 7. - 31. 8. 2018

Na dva dny vojákem

Stalo se již milou tradicí, že v měsíci květnu naši žáci absolvují Branný den u příslušníků 73. tankového praporu. Více z úst rotmistryně Heleny Suralové.

73-tankovy-prapor

Více než třicet dětí strávilo u příslušníků 73. tankového praporu dva dny během nichž měli možnost vyzkoušet si hromadu zajímavých a pro ně nových věcí. Rádi bychom se s Vámi tedy podělili alespoň o některé, jež podle závěrečného hodnocení dětí, rozhodně stály za to. Vše bylo zahájeno statickou prohlídkou techniky. Velkému zájmu se jako již tradičně těšil tank T 72M4CZ a bojové vozidlo pěchoty BVP – 2, kterým zdatně „sekundoval“ mostní tank, Tatra T 815, zdravotní Landrover a mnohé další. Velký ohlas vzbudily také ranní rozcvičky. Mezi dětmi se našla početná skupinka, která s nimi byla spokojená a mírný poklus, dřepy, kliky, „angličáky“ a protahovací cviky pro ně po ránu nepředstavovaly žádný problém. Na lanové dráze si žáci Základní školy pod bedlivým dozorem příslušníků instruktorského družstva vyzkoušeli, že ke zdolání překážek je nutná fyzická síla, obratnost a překonání strachu z výšek. „Horolezecká stěna mě moc bavila,“ potvrzuje Martin při závěrečném hodnocení. Aby se také trochu více seznámili s vojenskou profesí, proběhly ukázky v maskování obličeje i vozidel, paintball a střelba z ručních zbraní. Samotné maskování vzbudilo zájem především u děvčat, které si toto stanoviště opravdu užívaly. Jak samy říkají: „ Po namaskování se nám podařilo splynout s barvami přírody, bylo to hodně zábavné.“ Ale nejen zábava byla pro naše návštěvníky připravena. V půlce druhého dne byla zahájena zdravotní příprava se zaměřením na poskytnutí první pomoci u základních úrazů a zdravotních obtíží, které mohou potkat kohokoliv z nás. Příznaky epilepsie, cukrovky, ošetření otevřených zlomenin, uvolnění horních cest dýchacích apod. jsou jen zlomkem z výkladu zdravotníků, kteří dokázali uklidnit i ty z chlapců, kteří je v jejich ukázce zkoušeli vyrušovat. „Zdravotní příprava se nám líbila,“ shodují se všichni zúčastnění, „budeme připraveni na situace, které nás kdykoliv v životě mohou potkat a budeme vědět, jak zraněnému člověku pomoct a neublížit.“ Ošetření zlomenin, ukázka taktiky malých jednotek, sebeobrana, to je jen zlomek z toho, co viděly děti v rámci pro ně připravených ukázek. Ovšem nejen pro děti bylo toto zaměstnání přínosné. Jejich pedagogický dozor, který s nimi byl po celou dobu přítomný měl možnost vidět své žáky jinde než na školní půdě a v lavicích. „ Měly jsme s sebou pár žáků s problémovým chováním. V průběhu tohoto pobytu jsme na ně však úplně změnily názor, shodují se učitelky ZŠ Břidličná. Celodenní pobyt venku i v deštivém počasí, pohyb a fyzická činnost byly příležitostí poznat také druhou stránku svých svěřenců, která jim jindy zůstává skryta.

Autor: rotmistryně Helena Suralová

jana, 18. 5. 2011, 13:00

Připojeno 0 komentářů.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 

Motto školy v návaznosti na environmentální výchovu a sport:
„Komu se nelení, tomu se zelení“

© 2009 - 2012 Základní škola Břidličná, Komenského 360, Břidličná, 793 51; tel.: +420 554286104

web používá Redakční systém pro blog, design by Vaci