váš prohlížeč nepodporuje flash

Info panel

Organizace školního roku 2018/2019

Vydávání vysvědčení za 1. pol.:

31. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

4. 3. - 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny:

18. 4. 2019

Poslední den školního roku 2018/2019:

28. 6. 2019

Hlavní prázdniny:

29. 6. - 1. 9. 2019

Mezinárodní noc pro netopýry 2017

Promítání dokumentu „Náš soused netopýr“, povídání o životě netopýrů, ukázky handicapovaných netopýrů ze záchranné stanice v Přerově a dokonce i jejich krmení. Následně vycházka s ultrazvukovými detektory a kontrola netopýřích budek rozmístěných v okolí školy.

Tak tento kouzelný večer se opět uskutečnil v pátek 22. září 2017 od 18 hodin v prostorách ZŠ Břidličná.

Jedná se již o 21. ročník Mezinárodní noci pro netopýry, která se koná tradičně na řadě míst po celém světě. V ČR se letos uspořádalo 50 akcí a po čtvrté i u nás v Břidličné. Zde tuto akci pořádá Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON), SK ASK ČR Břidličná a Centrum popularizace PřF UP Olomouc.

Letošního setkání se zoologem Mgr. Evženem Tošenovským se zúčastnilo přes 60 zájemců o chiropterologii – vědu o netopýrech. Moc nás potěšila velká účast dětí a jejich rodičů z Břidličné, ale i Rýžoviště a Bruntálu. Je nádherné vidět, kolika lidem není lhostejný nejen osud netopýrů, ale i celé přírody.

V rámci akce si žáci 9. A připravili pro účastníky akce netopýří pohlednice a šiškové sovičky. Proč sovičky? Jednalo se o podporu projektu České společnosti ornitologické na záchranu posledních 100 hnízdících párů sýčků v ČR. Zakoupením pohlednice či sovičky přítomní přispěli 10.-Kč na záchranný program. Ale zpět k Noci pro netopýry.

Stejně jako loni i letos, měli účastníci možnost prohlédnout si z blízka, a ti odvážnější i pohladit dva netopýry rezavé Piňďu a Ríšu. Piňda dokonce předvedl, jak moc mu chutná, a spořádal půl krabičky moučných červů. Během večera se zájemci dozvěděli mnoho zajímavostí o způsobu života netopýrů, o jejich komunikaci i důmyslnosti jejich srsti.

A co víc, vzhledem k tomu, že se počasí umoudřilo a přestalo pršet, vydalo se asi 30 nadšenců spolu s lektorem na procházku. Zkontrolovali vyvěšené budky a vyzkoušeli si práci s ultrazvukovými detektory, pomocí kterých slyšíme hlasy a můžeme určit druh netopýra. Štěstí jim přálo, a tak slyšeli hlasové signály netopýra rezavého.

Mezi účastníky samozřejmě nechyběli členové přírodovědných kroužků SK Břidličná, kteří si po návratu z vycházky ještě s lektorem povídali o ochraně netopýrů a o využití guána – trusu netopýrů. Velká radost nastala, když jim Mgr. Evžen Tošenovský prozradil, že se znovu uvidí na 1. Badatelském víkendu pořádaném SK ASK ČR Břidličná, a to už v polovině října.

Fotky

 

 

Mgr. Květa Děrdová
vedoucí SK Břidličná

admin, 25. 9. 2017, 9:23

Připojeno 0 komentářů.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 

Motto školy v návaznosti na environmentální výchovu a sport:
„Komu se nelení, tomu se zelení“

© 2009 - 2012 Základní škola Břidličná, Komenského 360, Břidličná, 793 51; tel.: +420 554286104

web používá Redakční systém pro blog, design by Vaci