váš prohlížeč nepodporuje flash

Info panel

Organizace školního roku 2018/2019

Vydávání vysvědčení za 1. pol.:

31. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

4. 3. - 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny:

18. 4. 2019

Poslední den školního roku 2018/2019:

28. 6. 2019

Hlavní prázdniny:

29. 6. - 1. 9. 2019

Malý ornitolog

Jak jinak nazvat cvičení z ornitologie, ale také povídání o fauně CHKO Jeseníky.

V pátek 9.2.2018 za námi do ZŠ Břidličná přijel na celé dopoledne vedoucí správy CHKO Jeseníky, uznávaný ornitolog pan Mgr. Petr Šaj.

Proč? Vyhověl tak prosbě členů přírodovědných kroužků SK ASK ČR Břidličná. Za to, že si na nás udělal čas, moc děkujeme!

První hodinu se věnoval přírodovědnému kroužku Ptáčata, tedy těm mladším. Trpělivě jim vysvětloval nejen informace o sokolu stěhovavém a jeho hnízdění v Jeseníkách, ale i ukazoval znaky chřástala a pouštěl hlasy nejznámějších opeřenců. Rovněž jim ukázal kulíška. Žáčci nevěřili svým očím, jak malinkatá sovička to je. Dále dovezl i kůži z vydry, aby na vlastní oči viděli, jak je její srst hustá a jak vypadají plovací blány. Popovídal rovněž i o dalších zajímavostech z jejího života. Vždyť s vydrou se můžeme potkat také u nás. Vyskytuje se totiž v povodí Moravice. Ale to ještě není vše, na konci si společně prohlédli záznamy z fotopastí. Protože, podle slov Mgr. Petra Šaje, byli žáci vesměs šikovní, získali samolepku s chřástalem.

Nu, a co přírodovědný kroužek Ježci, tedy ti starší? Nemuseli se bát, i oni se setkali s odborníkem na slovo vzatým. Dokonce si pro ně vyhradil celé dvě hodiny. Jasně, zde už bylo povídání odbornější. Ornitologii bylo věnováno více času, ale ani zde nebyli žáci ochuzeni o informace z života vlků i vydry. Nechybělo ovšem ani zopakování základních informací o CHKO Jeseníky. Tedy to, že byla vyhlášena 19.6.1969 a ve znaku má zvonek vousatý, velikost rozlohy, základní pravidla pro chování na tomto území a další…

I zde se dostalo na ověření získaných znalostí, a to formou skupinové práce. Nutno dodat, že žáci prošli dokonce na výbornou. Za odměnu získali plakátky plné informací o fauně i flóře Jeseníků.

A protože má Mgr. Petr Šaj pro nadané žáčky z přírodovědných kroužků pochopení, nechal nám i krásné nástěnné plakáty, které jim představí pro změnu náš nejstarší národní park KRNAP. Nevíte, který to je? Zeptejte se žáků, nebo se přijďte podívat do školy.

Fotky

Mgr. Květa Děrdová
vedoucí kroužků

admin, 12. 2. 2018, 10:08

Připojeno 0 komentářů.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 

Motto školy v návaznosti na environmentální výchovu a sport:
„Komu se nelení, tomu se zelení“

© 2009 - 2012 Základní škola Břidličná, Komenského 360, Břidličná, 793 51; tel.: +420 554286104

web používá Redakční systém pro blog, design by Vaci