váš prohlížeč nepodporuje flash

Info panel

Organizace školního roku 2018/2019

Vydávání vysvědčení za 1. pol.:

31. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

4. 3. - 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny:

18. 4. 2019

Poslední den školního roku 2018/2019:

28. 6. 2019

Hlavní prázdniny:

29. 6. - 1. 9. 2019

Finále bude na jaře

      Že nechápete o čem chceme v tom případě již nyní psát ? Otázka je to logická, ale my na ni  máme odpověď. Řeč bude totiž o rorýsech J, ale nejen o nich. Já vím, teď to vypadá dost zašmodrchaně, no nic, začneme to klubko rozmotávat. Oni totiž členové přírodovědného kroužku SK Břidličná při tamní ZŠ, jsou současně i členy Českého ornitologického svazu.

     V loňském roce vypsal ČSO grant na finanční podporu činnosti právě takových malých skupin, jako je náš kroužek. Jenže jak už to v životě chodí, nic není zadarmo. Tak ani není možné počítat s tím, že by vám někdo jen tak poslal penízky. Bylo třeba vypracovat projekt, který by byl přínosem jak pro činnost kroužku, tak z něj mělo užitek i samotné ptactvo. My jsme se rozhodli pro rorýse. Zde by asi stálo za úvahu uvést, jen tak pro osvěžení paměti, pár základních informací ze života těchto zajímavých a ohrožených ptáků:

      Rorýsi ve vzduchu loví, odpočívají, ale také se zde páří a dokonce i spí. Odhadem nalétají 190 000 km ročně. Dokáží vyvinout rychlost až 220 km/h. Dalo by se proto říct, že vlastně ani nepotřebují pevnou půdu pod nohama. Opak je pravdou, potřebují, aby měli kam naklást vejce a vyvést mláďata. Hnízdí jednou ročně, od května do konce července ve štěrbinách lidských staveb, a také ve speciálních budkách. Zimují v tropické Africe. Tam odlétají hned po vyvedení mláďat na přelomu července a srpna. Zpět ze zimovišť se k nám vracejí koncem dubna až začátkem května.
      Myslím, že teď již není třeba vysvětlovat, proč nás napadlo postarat se právě o rorýse, zvláště když uvedu, že jedna taková rorýsí kolonie hnízdí právě v areálu naší školy. A navíc si moc dobře uvědomujeme, že spolu se zateplováním budov ubývá štěrbin, neboli přirozených hnízdních možností pro tyto i další druhy ptáků.
      Slovo dalo slovo, my zpracovali projekt, odeslali ho na ČSO a čekali co bude dál. Měli jsme opravdu štěstí a hlavně patřičnou radost, když jsme se dozvěděli, že jsme byli vybráni  k jeho realizaci.
      Nechci vás zatěžovat podrobným popisem, co následovalo, konec konců o tom vypovídají samotné fotografie. Důležité je, že finálním produktem našeho snažení bylo 5 dřevěných dvojbudek.
      Jenže to byla, jak se později ukázalo, ta snadnější část. Daleko namáhavější a složitější bylo, najít pro budky vhodné umístění. Jsem si jistá, že jste si řekli, že tím jsme měli začít. Mohu vás ubezpečit, že tomu tak bylo a z MěU Břidličná jsme dostali příslib podpory. Jenže pak následovalo několik různých okolností, pro něž se stanoviště různě měnilo. Proto jsme nestihli zrealizovat zavěšení budek na začátku letošního jara.  Ale co bychom to byli za ornitology, kdybychom se jen tak vzdali :-). A protože se nakonec našlo dostatek dobré vůle ze strany radních  a navíc i pomoci šikovných profesionálních hasičů ze ZHS Bruntál a SDH Břidličná, budky  již od 27. 9. 2012 visí, tedy jsou připevněny na budově bývalé školy. Teď je již vše v pořádku a nezbývá než si počkat do jara, až se zde opět objeví rorýsi. Už nyní se na ten okamžik moc těšíme a zároveň jsme velice zvědaví, kolik budek asi napoprvé obsadí.

 

dsc-0174-nahled

 

dsc-0202-nahled

 

dscf0517-nahled

 

dscf0581-nahled

 

p1170098-nahled

 

Mgr. Květa Děrdová
vedoucí Př. kroužku

admin, 7. 10. 2012, 22:15

Připojeno 0 komentářů.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 

Motto školy v návaznosti na environmentální výchovu a sport:
„Komu se nelení, tomu se zelení“

© 2009 - 2012 Základní škola Břidličná, Komenského 360, Břidličná, 793 51; tel.: +420 554286104

web používá Redakční systém pro blog, design by Vaci