váš prohlížeč nepodporuje flash

Info panel

Organizace školního roku 2018/2019

Vydávání vysvědčení za 1. pol.:

31. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

4. 3. - 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny:

18. 4. 2019

Poslední den školního roku 2018/2019:

28. 6. 2019

Hlavní prázdniny:

29. 6. - 1. 9. 2019

Expedice ke kořenům

     Pod tímto názvem se skrývá jedna vydařená víkendovka.

     Sovy, oheň, bylinkový čaj a vzájemné porozumění. To byly hlavní atributy šance na pěkné prožití jednoho společného víkendu.

     Pokud se vám zdá, že je to neslučitelná kombinace, nemáte tak docela pravdu. Své by o tom mohly vyprávět děti ze ZŠ Břidličná.

     Dvaceti z nich se totiž postaral Studentský klub Břidličná za finančního přispění Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky, v rámci projektu  SMOK – SÍŤ MULTIKULTURNÍCH OTEVŘENÝCH KLUBŮ  o príma  zakončení  pololetního úsilí  jejich  školní práce. 

    Proto  mohli  vybraní členové klubu  31.1. 2014  nasednout do přistaveného autobusu  a vydat se vstříc nabízenému dobrodružství.

     Nejeli daleko, jen35 kmdo Oskavy a její místní části Václavov, kde se nachází i stejnojmenný hotel. Ten se stal na dvě noci  jejich přechodným domovem  stejně tak, jako pro dvě desítky svěřenců z o.s. Spolu Olomouc.

     V rámci  programu si mohli všichni nejen poslechnout povídání o zástupcích našich nočních ptáků – sov, oprášit si vlastní vědomosti, dozvědět se o jejich skutečném životě  i mýtech, které je provází. Navíc jim sokolníci, kteří za nimi přijeli až z Olomouce se čtyřmi zástupci sov, a to sovičkou pálenou – , dvěma puštíky – Rozárkou a Amálkou a s teprve dvouletou samičkou výra, dovolili nejen si na sovy sáhnout, ale dokonce si je opatrně posadit na ruku.  Pro mnohé z účastníků to bylo po pravdě první přímé setkání s těmito pohádkovými opeřenci :-) .

     Po procházce volnou krajinou, jejímž cílem bylo objevit a zaznamenat co nejvíce stop volně žijící zvěře, se všichni velmi rádi vrátili zase zpět do příjemně vyhřáté klubovny, kde je čekal vedle diskusních kroužků i teplý bylinkový čaj. Uf, ani byste  nevěřili jak  to bylo bezvadné a všichni se těšili na povídání o léčivé  síle bylinek a jejich výskytu v jesenické přírodě i důležitosti zdravého životního  stylu.  Zde je nutné podotknout, že právě zmíněný víkend byl opravdu  velmi chladný a větrný a tak nebylo od věci ani společné zhlédnutí filmu či hraní stolních společenských her.

    Nicméně  na účastníky čekal další workshop  vonící ohněm, žhavým železem i nádechem tradic,. Ano,  jedná se o staré, ale stále potřebné  kovářské  řemeslo.  Mnohý z nás si v této souvislosti jistě připomene pohádkovou postavu statného, spravedlivého a nebojácného kováře, prostě mužského, jak má být J. Ale nemylte se, přestože většinou jsou kováři opravdu zdatní chlapíci, najdou se mezi nimi i o nic méně neohrožené a hlavně šikovné kovářky. Pravda, není jich mnoho, ale najdou se. A tak nebylo divu, že i v rámci víkendu se našlo několik odvážných dívek, které se nezalekly chlapecké konkurence a využily příležitosti vyzkoušet si rozklepat rozehřátý železný prut do malé podkovičky  pro štěstí.

     A že ke každému pořádnému dobrodružství patří i trocha adrenalinu, dostali starší účastníci možnost zastřílet si z paintballových, tedy značkovacích zbraní. Mnohé překvapilo, že i tyto zbraně patřily v min. století vlastně mezi pracovní pomůcky honáků dobytka,  kteří si  tak barevně označovali  vybrané kusy na pastvinách. To, a mnoho dalších zajímavostí jim prozradil instruktor  z JK Jestřábí o.s. s nímž již tradičně SK Břidličná spolupracuje při přípravě a realizaci víkendovek a dalších volnočasových akcí.

     Asi jsme zde nevyjmenovali zdaleka všechny aktivity připravené pro přítomné, samo že se našla i chvilka jak na povození na konících, tak i navázání nových kontaktů.

Fotky

Mgr. Květa Děrdová

vedoucí SK Břidličná

admin, 9. 2. 2014, 17:36

Připojeno 0 komentářů.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 

Motto školy v návaznosti na environmentální výchovu a sport:
„Komu se nelení, tomu se zelení“

© 2009 - 2012 Základní škola Břidličná, Komenského 360, Břidličná, 793 51; tel.: +420 554286104

web používá Redakční systém pro blog, design by Vaci