váš prohlížeč nepodporuje flash

Info panel

Organizace školního roku 2018/2019

Vydávání vysvědčení za 1. pol.:

31. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

4. 3. - 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny:

18. 4. 2019

Poslední den školního roku 2018/2019:

28. 6. 2019

Hlavní prázdniny:

29. 6. - 1. 9. 2019

Dobré zprávy

Odkud jinudy než ze ZŠ Břidličná ☺. Tentokrát máme hned dvě parádní informace.

Tou první je 13. místo v krajském kole Biologické olympiády. Kdo je získal a jak to vše bylo? Ráda Vám vše povím.

Tak v první řádě, tou úspěšnou soutěžící je žákyně 5. třídy Kateřina Bartozelová. Katka, která chodí již druhým rokem do přírodovědného kroužku, se rozhodla vyzkoušet si své vědomosti a nebála se je porovnat i se žáky z vyšších ročníků, tedy v kategorii D. Proto se nejdříve zúčastnila školního kola, které s přehledem vyhrála. Tak si vybojovala účast v okresním kole. Zde však nastaly problémy. Dosavadní pravidla totiž neumožňují, aby žák páté třídy mohl porovnat své síly se žáky 6. a 7. tříd. Nakonec se podařilo vyřídit výjimku, to je možnost zúčastnit se okresního kola pouze tzv. mimo soutěž. A tak se stalo, že se Katka dne 10. 4. 2017 zúčastnila „okresu“ v Krnově. Vedla si zde opravdu znamenitě a počtem získaných bodů skončila na krásném 4. místě, a to z 18 vybraných soutěžících ze všech škol okresu Bruntál. Výsledek jí opravňoval k postupu do krajského kola. I zde však bylo ze začátku nutné vyřešit podobné problémy jako v Krnově. Naštěstí se vše opět vyřešilo, a tak dne 25. 5. získala Katka možnost vyzkoušet si v Ostravě atmosféru krajského kola olympiády. V kategorii D, určené pro žáky 6. – 7. tříd ZŠ a víceletých gymnázií, se sešlo 23 těch nejlepších. Ani zde se Kateřina Bartozelová z Břidličné neztratila! Počtem získaných bodů obsadila nádherné 13. místo a získala titul Úspěšný řešitel! Tak uznejte, že to je krásný výsledek a stál za to, abychom o něm napsali.

Druhým nádherným výsledkem, který jsme si ve středu 24. 5. 1017 přivezli tentokrát  z Olomouce, byla hned dvě druhá a jedno třetí místo v celostátní soutěži Věda je zábava. Jedná se již o 11. ročník studentské soutěže pořádané Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci. Soutěž je určená především pro studenty SŠ, ale je zde povolena možnost účasti i pro zájemce ze ZŠ.

Do soutěže se tak opět přihlásili i naši žáci z přírodovědného kroužku SK ASK ČR Břidličná.         

Téma letošního ročníku bylo „Rostliny, léčivé látky, drogy“. A tak na konferenci představily výsledky své práce Anna Sedláčková, Adéla Adámková a Eliška Zlámalová, žákyně 6. tříd.  Svou práci nazvaly Kopřiva, nedoceněná bylina. Děvčata odbornou porotu zaujala prezentací své práce natolik, že se umístila na krásném 3. místě.

Výsledky svého pozorování úspěšně  prezentovali i žáci Baby Teamu z 5. A. Tito nadějní badatelé, jmenovitě Kateřina Bartozelová, Petr Oliš, Miroslav Loukota, Marek Smažinka, Dominik Smékal, Jan Repáň a Michal Buráň se zaměřili na měřitelné vlastnosti rostlin. Svou práci nazvali Stres rostlin. Za pomoci EKG přístroje se zaměřili na získání informací o pocitech rostlin v případě ohrožení. Jejich práce zaujala všechny přítomné natolik, že porota neváhala a ocenila práci jak v kategorii písemné práce, tak v kategorii přímé prezentace. Žáci za svou badatelskou práci získali dvě 2. místa a také příslib další spolupráce s odborníky z PřF UP Olomouc.

Tím však skvěle připravená soutěžní konference, kde byly hlavními atributy přátelské prostředí i zdravá dávka soutěživosti, rozhodně nekončila. Účastníci si mohli prohlédnout Pevnost poznání a ještě se i zúčastnit Chemické show. Cílem nebylo jen studenty pobavit, ale dát jim možnost získat nový pohled na tolik obávané a často zatracované přírodovědné obory, jako je biologie, chemie, fyzika… To si naši malí badatelé nenechali ujít, do chemických pokusů se i aktivně zapojili.

Děkujeme kolektivu pedagogů PřF UP Olomouc, kteří pro mladé talenty konferenci Věda je zábava pořádají, a těšíme se na další ročníky!

Zrovna tak děkujeme i Nadaci Agrofert, která celoročně finančně podporuje činnost našeho přírodovědného kroužku i samotným soutěžícím za opravdu perfektní prezentaci své práce.

Fotky

 Mgr. Květa Děrdová
vedoucí přírodovědného kroužku

admin, 29. 5. 2017, 21:25

Připojeno 0 komentářů.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 

Motto školy v návaznosti na environmentální výchovu a sport:
„Komu se nelení, tomu se zelení“

© 2009 - 2012 Základní škola Břidličná, Komenského 360, Břidličná, 793 51; tel.: +420 554286104

web používá Redakční systém pro blog, design by Vaci