váš prohlížeč nepodporuje flash

Info panel

Organizace školního roku 2018/2019

Vydávání vysvědčení za 1. pol.:

31. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

4. 3. - 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny:

18. 4. 2019

Poslední den školního roku 2018/2019:

28. 6. 2019

Hlavní prázdniny:

29. 6. - 1. 9. 2019

"Dny pro záchranu života" v Břidličné

     Modré světlo blikajícího majáčku, výstražné houkání a rychle ujíždějící žlutá sanitka.

     Tak tuto situaci už zažil nejednou každý z nás. Vyvolává v nás strach a nepříjemné mrazení v zádech, ale i silné přání, aby sanitka dojela včas.

     Ano, hovoříme o záchranářích. Často o záchraně lidského života rozhodují sekundy.

     Proto je nezbytné, aby si základní znalosti první pomoci osvojili již žáci základních škol. Uvědomilo si to i vedení SK Břidličná, a protože nemá od slov k činům nikdy daleko, dohodlo se ve spolupráci se Základní školou připravit akci Dny pro záchranu života, v níž by se žáci všech tříd měli možnost setkat a na vlastní „kůži“ vyzkoušet to nejzákladnější, co by měl znát a fyzicky zvládnout každý z nás První pomoc!

     Najít a oslovit ty „pravé“ profesionální záchranáře z terénu, kteří jsou ochotní ve svém volnu navštívit školy a podělit se o znalosti i zkušenosti, se podařilo poměrně rychle. Na spolupráci jsme se dohodli se společností Zdravotníci s.r.o. 

     Problémem bylo zajistit dostatek finančních prostředků na akci. Nakonec se však díky pochopení a finanční podpoře MěÚ Břidličná vyřešilo i toto.

     A tak  dne 7. 1. 2016 zastavil před školou vůz rychlé záchranné pomoci – velká žlutá sanitka.

     Z ní vystoupili dva usměvaví záchranáři Bc. Josef Odehnal, Dis. a Bc. Zbyněk Pokorný.

     Pak již celá dvoudenní akce probíhala tak jak jsou záchranáři zvyklí, pěkně jedno po druhém, v klidu bez paniky, s rozmyslem a ohledem na vlastní bezpečnost.

     Toto se jako pravidlo číslo 1 vštěpovat po celou dobu jak žákům, tak pedagogickým pracovníkům, pro něž jsme uspořádali v odpoledních hodinách samostatné školení první pomoci se zaměřením na akutní stavy a úrazy u dětí.

     Ale vraťme se k programu první pomoci pro žáky. Interaktivní program byl rozdělen do teoretické a praktické části. Jednotlivé třídy, tedy všichni, až na prvňáčky, kde paní učitelky z počátku podcenily prospěšnost akce, se postupně po dvou hodinách vystřídaly jak na teoretické části v učebně, tak na praktické části ve vestibulu školy. Program obsahoval dokonce i prohlídku sanitního vozu záchranné služby přímo ve škole, kde si žáci mohli prohlédnout a vyzkoušet záchranářské vybavení, nosítka a mnoho dalších pomůcek, které záchranáři používají ke své každodenní práci.

     Záchranáři Pepa a Zbyněk, jak se „naši“ záchranáři představili dětem, jim potom vysvětlili, jak by se měli zachovat v krizové situaci vyžadující první pomoc. Rovněž došlo na názorné ukázky a především praktická cvičení krizových situací, v nichž si samotní žáci vše vyzkoušeli od A do Z. To znamená od chvíle nalezení zraněné osoby, až do příjezdu záchranářů.

     Žáci ošetřovali různá poranění, jako například otevřenou zlomeninu, zastavovali tepenné krvácení, prováděli nácvik neodkladné resuscitace, učili se protišoková opatření a komunikovali se simulovaným dispečinkem záchranné služby. Pro žáky byla připravena netradiční závěrečná zkouška formou reálně namaskovaného poranění, které museli žáci sami řešit. Vzhledem k tomu, že žáci byli moc šikovní, obdrželi všichni, kteří dvouhodinovým kurzem úspěšně prošli na závěr i certifikát Mladý záchranář.

     Protože se jedná o celý cyklus programů První pomoci, které společnost Zdravotníci s. r. o. realizuje a nabízí, budeme se snažit umožnit našim žákům, aby si všichni celým cyklem prošli tak, aby na konci deváté třídy uměli reagovat na většinu vypjatých situací a dokázali zachránit lidský život.

     A nebojte se, nakonec se usmálo štěstí i na žáčky prvňáčky. Díky pochopení záchranářů se mohli nakouknout do záchranného vozu a celých 40 min si se záchranáři povídat i oni.

     O tom, že šlo o zdařilou akci vypovídá reakce a zájem samotných dětí a dokumentují to i fotografie.

     Na závěr už jen zbývá poděkovat „našim“ záchranářům i všem, kteří pochopili užitečnost a prospěšnost celé akce a podpořili její realizaci. 

     Děkujeme!

Fotky

 

Mgr. Květa Děrdová
vedoucí SK Břidličná

admin, 11. 1. 2016, 12:47

Připojeno 0 komentářů.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 

Motto školy v návaznosti na environmentální výchovu a sport:
„Komu se nelení, tomu se zelení“

© 2009 - 2012 Základní škola Břidličná, Komenského 360, Břidličná, 793 51; tel.: +420 554286104

web používá Redakční systém pro blog, design by Vaci