váš prohlížeč nepodporuje flash

Info panel

Organizace školního roku 2018/2019

Vydávání vysvědčení za 1. pol.:

31. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

4. 3. - 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny:

18. 4. 2019

Poslední den školního roku 2018/2019:

28. 6. 2019

Hlavní prázdniny:

29. 6. - 1. 9. 2019

Beseda s odborníkem

     V pátek 27.11. přiletěli do školy dva rarozi a usídlili se v učebně přírodopisu. V závěsu za nimi se zde objevil i jejich majitel, pan Petr Schäfer, zakladatel stanice na záchranu handicapovaných živočichů, Stránské.

     Samo, že se zde objevili na základě pozvání a současně i prosby sedmáků, o besedu. Proč nás to vlastně napadlo, chtít si povídat právě s ornitologem ? Tak, to má na svědomí školní vzdělávací program. Ono totiž právě v sedmé třídě se žáci učí o ptácích. Proto jsme využili příležitosti, že v naší blízkosti funguje výše zmíněná stanice a v ní, na slovo vzatý odborník – ornitolog. A nelitovali jsme. Beseda byla od samého začátku moc zajímavá. Žáci se dozvěděli nejen o tom, jak vypadá základní vybavení sokolníka, jakým způsoben se zachovat při nalezení zraněného živočicha, jak může i v dnešní moderní době být člověk závislý na pomoci dravců – především na letištích. Dále co znamená odborný výraz zejk, a celou řadu dalších zajímavostí ze života, především našich dravců. Zlatým hřebem byla možnost vyzkoušet si podržet raroha na vlastní ruce. To víte, že toho naši sedmáci řádně využili. Pozadu nezůstaly ani děvčata. Nevěříte ? Tak se koukněte na přiložené fotky. V samotném závěru se pan Schäfer nezapomněl zmínit ani o povinnosti každého z nás, pomoci poraněným živočichům, a to nejen ptákům, ale zrovna tak ježkům, veverkám, zajíčkům.. Ale pozor, nesmíme si je nechat doma. Správně je musíme předat do péče odborníkům. To znamená, zajistit je tak, aby nebyli bezprostředně ohroženi na životě, ale potom hned volat do záchranné stanice, popřípadě je přinést do školy.

     Takže Vás tímto všechny prosíme, nebuďte lhostejní a pomozte poraněným živočichům, vždyť si to zaslouží, jsou součástí naší krásné přírody.

     Jen tak pro ilustraci si ještě dovolíme uvést několik opravdu alarmujících informací. Představte si, že každý pátý ptačí druh u nás, vymírá, dvě třetiny ptačích druhů jsou ohroženy, a to ještě není všechno. Každý čtvrtý druh plazů vymírá a 100% druhů plazů je ohroženo, každý druhý druh obojživelníků vymírá a 100% je ohroženo. A o nic lépe na tom nejsou ani rostliny, 7% druhů vyšších rostlin vymírá a téměř 44% je ohroženo. Tato čísla jsme si nevycucali z prstu, kdepak. Jen jsme si dovolili citovat zprávu ČSOP pro rok 2009.
     A tak na závěr připomínáme a prosíme ! Pokud najdete poraněného či zesláblého živočicha, kontaktujte neprodleně záchrannou stanici Stránské na mob. číslo 777 256 577.

Fotky a diplom najdete ve fotogalerii Co se děje

Mgr. Květa Děrdová

admin, 1. 12. 2009, 8:04

Připojeno 0 komentářů.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 

Motto školy v návaznosti na environmentální výchovu a sport:
„Komu se nelení, tomu se zelení“

© 2009 - 2012 Základní škola Břidličná, Komenského 360, Břidličná, 793 51; tel.: +420 554286104

web používá Redakční systém pro blog, design by Vaci