váš prohlížeč nepodporuje flash

Info panel

Organizace školního roku 2018/2019

Vydávání vysvědčení za 1. pol.:

31. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

4. 3. - 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny:

18. 4. 2019

Poslední den školního roku 2018/2019:

28. 6. 2019

Hlavní prázdniny:

29. 6. - 1. 9. 2019

Akce Noc pro netopýry 2016

Již třetím rokem se uskutečnilo v prostorách ZŠ Břidličná, dne 23.9.2016 v době mezi 17 až 22 hodinou setkání občanů a žáků školy se zoologem panem Mgr. Jiřím Tošenovským z PřF UP Olomouc.

Noc pro netopýry, je mezinárodní akcí, pořádanou na území ČR pod záštitou České společnosti pro ochranu netopýrů – ČESON. Jejím cílem je popularizace povědomí o těchto létajících savcích mezi veřejností.

A jak takové setkání odborníka s veřejností probíhalo?

Především je třeba říct, že se opět těšilo mimořádnému zájmu. Zúčastnilo se ho přes 90 posluchačů ze všech věkových skupin. Velkým a rozhodně milým překvapením, byl pro všechny hned samotný úvod, kdy nám pan Mgr. Tošenovský  předal, tedy zastoupení školy, certifikát nazvaný Náš soused netopýr. Uděluje jej Česká společnost pro ochranu netopýrů za spolupráci při ochraně netopýrů vázaných na úkryty v lidských stavbách.

Po tomto úvodu byl následující program rozdělen do tří samostatných celků. Nejprve přišly na řadu základní informace o netopýrech, jejich výskytu, počtu druhů zaznamenaných na našem území, jejich smyslovém ústrojí, teplotních i potravních nárocích a mnoho dalšího. Odvážnější posluchači si mohli dokonce i sáhnout na živého netopýra rezavého, který je chovancem záchranné stanice pro handicapované živočichy. Má totiž trvale poškozené křídlo, a bez lidské pomoci by zahynul.

V druhém bloku si mohli přítomní vyzkoušet i svou šikovnost. To když pod vedením zoologa sestavili z předpřipravených dílů dřevěné netopýří budky. Celkem se jich podařilo sešroubovat 11. Kolem sestavování bylo i hodně zábavy a smíchu. A co s nimi bude dál? Nejdříve, je ještě žáci z chovatelského a přírodovědného kroužku natřou ochranným nátěrem a následně rozvěsí po Břidličné. Jejich výrobu finančně podpořil Moravskoslezský kraj.

Mezi tím se venku setmělo a tak přišla na řadu třetí část programu. Tou byla společná vycházka k řece Moravici, protékající Břidličnou, jejímž cílem bylo pomocí ultrazvukového detektoru lokalizovat výskyt různých druhů netopýrů. Zájemci si mohli osobně vyzkoušet práci s tímto přístrojem.

K celkové pohodě a dobré náladě bezesporu přispěla i pohostinnost členů klubu SK Břidličná, tradičního pořadatele této akce v Břidličné. Pro příchozí si totiž jako překvapení připravili nejen pěkné vstupenky, ale rovněž stylové pohoštění.

Fotky

 

Mgr. Květa Děrdová
vedoucí SK Břidličná

admin, 29. 9. 2016, 11:24

Připojeno 0 komentářů.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

 

Motto školy v návaznosti na environmentální výchovu a sport:
„Komu se nelení, tomu se zelení“

© 2009 - 2012 Základní škola Břidličná, Komenského 360, Břidličná, 793 51; tel.: +420 554286104

web používá Redakční systém pro blog, design by Vaci