Krajské kolo 51. ročníku přírodovědně ekologické soutěže Zlatý list se uskutečnilo 5. 5. 2023, v areálu ZŠ Břidličná.

Zlatého listu se účastní šestičlenné týmy ze ZŠ a nižších ročníků gymnázií. Soutěž je rozdělena do 3 věkových kategorií. Cílem, je aby si soutěžící měli možnost porovnat své znalosti, z různých oblastí přírodních věd. Například z botaniky, batrachologie a herpetologie, ornitologie, geologie, hydrobiologie, lesnictví, myslivosti, ochrany přírody… Podmínkou konání krajského kola je zajištění nejméně 10 soutěžních stanovišť s různou tématikou. Ta jsou umístěna na volném prostranství a konají se za každého počasí, tedy i v dešti. Nám však letos počasí přálo, celou dobu provázelo soutěžící sluníčko 🙂

Krajské kolo Moravskoslezského kraje, které je pořádáno již po deváté v Břidličné, má díky pochopení a obětavosti lektorů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, ZOO Olomouc, CHKO Jeseníky, Lesy ČR, Okresní myslivecký spolek Bruntál, EKO-KOM,a.s., Českého rybářského svazu a mnoha dalších zoologů, vysokou úroveň, a je o ně velký zájem.

A není divu, vždyť vedle již zmíněných lektorů, se o dobrou úroveň a kompletní organizaci, včetně celkové pohody, stará i tým pedagogů druhého stupně ZŠ Břidličná. Při soutěži nechybí ani doprovodný program. O ten se letos postaral frontman skupiny Jumping Drums, profesionální bubeník, lektor a muzikoterapeut Ivo Batoušek, ale také OMS Bruntál a Jestřábí z.s. s laserovou střelnicí. O obě aktivity byl velký zájem. To ovšem není vše, mezi soutěžením si pod dozorem členů chovatelského kroužku, mohli žáci vyzkoušet svoji odvahu a pohladit si mnohonožky, hady, ještěry… Ti zručnější si v dílnách vyrobili i „berličku“ pro dravce.

Pro soutěžící i jejich doprovod, bylo připravené občerstvení od firem Madeta a.s., Kofola a.s. a MK Fruit s.r.o.

Letos se akce zúčastnilo rovných 50 soutěžních týmů z 18 škol Moravskoslezského kraje. Soutěžící si proběhli trať se 14 zastávkami.

Na všechny družstva čekal za jejich soutěžní výkon nejen diplom, ale i dárek. Zde, je na místě poděkovat sponzorům. Jmenovitě se jedná o : Moravskoslezský krajský úřad, Odbor školství mládeže a sportu, Město Břidličná, ČSOP, Lesy ČR s.p., Asociace středoškolských klubů České republiky, Město Bruntál, dále firmám Kaufland Bruntál, HAVLÍK OPAL spol. s r. o., Raiffeisen Bank, Nakladatelství Kazda, PEFC Česká republika, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, AL INVEST Břidličná, a.s., TOP drogerie Břidličná, MOS Břidličná, Senimo a.s., Gerlich Odry s.r.o., EKOLAMP, s.r.o., Extra Publishing, s. r. o., TEREZIA COMPANY s.r.o., a dalším.

A nyní k tomu, co asi momentálně všechny nejvíce zajímá. Tedy umístění na „rozšířeném“ pódiu 🙂

Kategorie N:

Kategorie M:

Kategorie S:

V kategorii M a S výherci postupují do republikového kola soutěže Zlatý list, které se koná od 18. – 23. 6. 2023 v RS Pod Templštýnem. Budeme jim držet palce, aby se ani v národním kole neztratili!!!

Na závěr dovolte, abychom ještě jednou co nejsrdečněji poděkovali naprosto všem, kdo se podíleli na letošním úspěšném průběhu 51. ročníku Krajského kola Zlatého listu. Bez jejich pochopení a pomoci by Zlatý list nebyl tím, čím je. Tedy šancí, že i v budoucnu, zde bude dost mladých nadaných přírodovědců! Moc děkujeme!!!!!

Mgr. Květa Děrdová
krajská koordinátorka Zlatého listu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *