Myšlenková mapa, někdy také mentální mapa, je grafické uspořádání klíčových slov, doplněné o vzájemné vztahy a souvislosti. Může být využívána k učení, k plánování či k řešení problému. Skvělým nástrojem pro tvorbu myšlenkových map v digitálním prostředí je aplikace OrgPad, která umožňuje k jednotlivým pojmům vkládat formátované texty, videa, obrázky a soubory. I my si ji vyzkoušeli. Nejdříve jsme se učili takto vytvořené myšlenkové mapy číst a učit se z nich. Žáci si tak ozřejmovali učivo o mořích a oceánech a do pracovního listu vpisovali a následně prezentovali výsledky svého učení. Poté si zkusili myšlenkovou mapu v digitálním prostředí sami vytvořit, téma bylo úplně odlišné – Rusalka. Žáci vytvářeli dějovou posloupnost, hodnotili jednotlivé postavy, získávali, sdíleli a prezentovali informace o autorovi. Jak při hodnocení hodin zaznívalo, práce je velmi bavila a byla originální.

Mgr. Hana Dobrozemská

One Comment on “Tvoření myšlenkových map a jejich čtení v OrgPadu – 5. A”

  1. Dnes (2. 2. 2022) jsme se zúčastnili setkání v rámci projektu Čtenářská gramotnost, kde nám paní učitelka Hana Dobrozemská prezentovala mimo jiné i výstupy z výše uvedené aktivity. Její práce se žáky je skvělá. Moc děkujeme, že je ochotna se s námi o své nápady podělit.
    Mirka Ježková a Ludmila Bocková,
    ZŠ Dětřichov nad Bystřicí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *