Ve čtvrtek 27. 6. 2019 ráno, donesl do školy, člen přírodovědného kroužku SK ASK ČR Břidličná, Michal Buráň vypadlé mládě rorýse. Našel ho už ve středu večer. Zachoval se zcela správně, dal mu kapku vody, hmyz a umístil ho do vystlané krabičky. Jednalo se opravdu o mrňouska. Ráno, po příchodu do školy, ho přinesl do sborovny. Hned se rozjela záchranná akce J Bylo nám jasné, že bez pomoci odborníků nemáme šanci takto malé mládě odchovat. Následoval telefon do záchranné stanice Ornis Přerov, kde nám potvrdili naši domněnku, že ho musíme vrátit zpět do hnízda. Ano, řekli nám, že je jedno do jakého rorýsího hnízda ho dáme, hlavně ať vypozorujeme, zda je hnízdo obsazené a s jakou frekvencí do něj dospělci létají. Tak poznáme, zda už také krmí mláďata, nebo teprve sedí na vejcích. Proto další žáci z kroužku sledovali naše hnízdiště, ne nadarmo jsme Rorýsí škola, máme zde 32 obsazených hnízd. Jenže jak vylézt na střechu a dostat ptáče do hnízda? Poradila nám paní tajemnice Ing. Paštěková, která nám okamžitě dala telefon na pana Gazdíka, velitele Dobrovolných hasičů Břidličná. Nu, a tak díky pochopení, rychlosti a šikovnosti našich hasičů bylo mládě do 10 minut od jejich příjezdu, zpět v hnízdě. Moc děkujeme členům SDH Břidličná za pomoc!!! Samozřejmě si poděkování zaslouží všichni, kteří se do záchranné akce s pracovním názvem RORÝSEK, zapojili.

Mgr. Květa Děrdová vedoucí SK Břidličná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *