Uběhlo to velmi rychle a už je zde opět konec školního roku, tentokrát 2018/19. Určitě se jich již nemohou všichni žáci dočkat. Zvláště vzhledem k současným vysokým teplotám ovzduší, tedy super prázdninám!

Určitě si je všichni moc zaslouží, ale ještě o malilinko víc parta mladých přírodovědců z SK ASK ČR Břidličná. Ptáte se proč? Asi ani ne, vždyť jejich jména jsou téměř stále na www. skolabridlicna.cz. A to vždy v souvislosti s nějakou akcí týkající se ochrany a poznávání tajů přírody.

Nejinak tomu bylo i v posledním školním měsíci, kdy se zúčastnili republikového kola Zlatého listu. A obhájili dva tituly za celoroční práci. Prostě, jsou to šikulky.

Velmi náročná, a to jak po vědomostní, tak i fyzické stránce, byla účast na soustředění a současně i finálovém kole Zlatého listu, konaném tentokráte ve Vanově.

Možná si vzpomenete, že se tato parta dostala do národního kola i v loňském roce. Tehdy byli ještě vzhledem k tomu, že byli žáky 6. třídy, zařazeni do kategorie M a v silné konkurenci 15 nejlepších skupin mladých přírodovědců z celé ČR, se probojovali až na neuvěřitelné 3. místo.

Tentokrát byli, coby sedmáci, zařazeni již do nejvyšší kategorie – S. Zde se museli opět utkat s těmi nejlepšími skupinami soutěžících. Konkurence byla o to těžší, že ve většině šlo o žáky 9. tříd a kvartánů. Tedy ty, kdož mohli získávat odborné vědomosti o dva roky déle, a jak bylo vidět, či lépe řečeno, slyšet, rozhodně ty dva roky nezaháleli. Ale to ani naše parta – Kateřina Bartozelová, Miroslav Loukota, Petr Oliš, Jan Repáň , Michl Buráň a David Marek. Proto se i letos v silné konkurenci neztratili. Po absolvování téměř 5 km trasy, v docela náročném terénu, na níž bylo umístěno 11 odborných stanovišť, například geologie, mykologie, botaniky, entomologie, ale také malakologie… Obsadili nádherné 8. místo! Současně si ověřili oblasti, v nichž jsou „silní“ i ty, jež je třeba ještě vědomostně rozšířit, „vypilovat“. Patří sem především mykologie, a to jak mikromycety, tak makromycety. A tak, se kromě zasloužených prázdnin, už dnes těší i na následné setkání s odborníky z PřF UP Olomouc.

Aby byl výčet všech úspěchů úplný, je třeba zmínit se ještě o získání diplomu Jaro ožívá 2019, který je součástí celoevropského projektu a certifikátu Lesní třída. Jen pro vysvětlení, tímto certifikátem se opět stáváme patrony 10m2 Nového pralesa na Ještědském hřebeni.

V rámci spravedlnosti, je třeba říct, že o posledně jmenovaná ocenění se společně zasloužili všichni členové obou přírodovědných kroužků!

Mgr. Květa Děrdová
vedoucí SK Břidličná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *