Květen je pro mladé přírodovědce plný soutěží. Vše odstartuje okresní kolo biologické olympiády, pak přijde na řadu krajské kolo soutěže Zlatý list a nakonec soutěž Věda je zábava.

Letošní, již 13. ročník studentské konference pořádané Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci, se uskutečnil ve čtvrtek 16. 5. 2019. Samotnou konferenci již tradičně zahájil garant sekce Věda je zábava, PaedDr. Ing. Vladimír Vinter, Dr. Následně předal slovo děkanovi Přírodovědecké fakulty panu Doc. RNDr. Martinu Kubalovi, Ph.D., který poděkoval všem týmům za jejich práci a popřál jim hodně štěstí v soutěži.

Do konference se již tradičně přihlásili i žáci z přírodovědného kroužku SK ASK ČR Břidličná. Tématem tohoto ročníku soutěže bylo „Člověk a příroda“

Žáci z přírodovědného kroužku prezentovali, jako už po několikáté, dvě odborné práce.

První práci s názvem „Klíčivost a růst rostlin“ úspěšně prezentovali žáci ve složení Kateřina Bartozelová, Miroslav Loukota, Marek Smažinka a David Marek. Porotu jejich práce zaujala natolik, že v kategorii odborná práce získali 1. místo a porazili tak nejedno gymnázium.  Za tímto vítězným týmem přišla i redaktorka z časopisu Žurnál. I přes prvotní nervozitu Katka a Mirek zvládli smysluplně formulovat nejen cíl, ale i výsledky své práce. https://www.zurnal.upol.cz/nc/zprava/clanek/mladi-prirodovedci-prezentovali-sve-prace-v-pevnosti-poznani/

Druhou práci na téma „Průchod UVA a UVB záření kůží“ prezentovali žáci ve složení Petr Oliš, Jan Repáň, Tereza Krejčová a Anna Sedláčková. Anička však byla omluvená, protože v tento den úspěšně bojovala na krajském kole biologické olympiády v Ostravě.  I přes oslabení týmu, jejich práce porotu zaujala natolik, že získali v kategorii odborná práce 3. místo.

Na závěr slavnostního vyhodnocení ocenil úsilí všech žáků koordinátor sekce Věda je zábava, PaedDr. Ing. Vladimír Vinter, Dr.Doslova řekl„Letošní ročník byl velice vydařený, soutěžící měli velmi dobře připravené prezentace. Nejvíce si ale cením toho, že to všechny bavilo a motivovalo do další práce.“

Blahopřejeme soutěžícím k parádnímu výsledku a držíme palce v dalších přírodovědných soutěžích.  

Rovněž děkujeme kolektivu pedagogů PřF UP Olomouc, kteří pro mladé talenty konferenci Věda je zábava pořádají, a těšíme se na další ročníky!

Mgr. Květa Děrdová
vedoucí kroužku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *