Ve čtvrtek 9. 5. 2019, se v areálu ZŠ Břidličná uskutečnilo krajské kolo 47. ročníku celorepublikové přírodovědně – ekologické soutěže Zlatý list. Soutěž vyhlašuje Český svaz ochránců přírody. Jedná se o vědomostní zápolení, které zařadilo MŠMT jako soutěž typu B. Jejím pořadatelem v Moravskoslezském kraji, je již po sedmé SK ASK ČR Břidličná.

Letošního ročníku se zúčastnilo 48 závodních družstev, tedy celkem 288 žáků, ze sedmnácti  ZŠ a víceletých gymnázií kraje.  Některá družstva možná malinko odradilo počasí, ale těm „skalním“ prostě „pršelo štěstí“. Proto i přes nepřízeň počasí panovala dobrá nálada.

Na náročné stezce se 14 zastávkami si pod vedením odborníků, soutěžící prověřili své vědomosti. A nemyslete, opravdu toho museli znát opravdu hodně. Otázky na ně čekaly z oblasti včelařství, ornitologie, bezobratlých živočichů, botaniky, lesnictví, myslivosti, rybářství, ale rovněž ze světa plazů a obojživelníků, šelem, synantropních druhů, geologie, ale i ochrany přírody….

Pořadatelé se však postarali, jako vždy, i o možnost zábavy v rámci dobrovolného doprovodného programu. A tak si mohli soutěžící vyrobit budky pro sýkorky, poskládat maxi puzzle od společnosti Ekokom, pohladit si králíčky, agamu či šváby, ale také se díky pracovníků ze ZOO Olomouc  dověděli něco o hadech. Ti odvážní se mohli dokonce i  „pomazlit“ a vyfotit i s krajtou. Pamatováno bylo i na ty, kteří mají rádi fotografie s přírodní tématikou. Mohli si prohlédnout  výstavu na téma HMYZ.  V neposlední řadě si s kapelníkem skupiny Jumping Drums, Ivem Batouškem mohli zahrát na bubínky a poslechnout si jeho umění.

Protože nejen vědomostmi a hrou je třeba naplnit den, pořadatelé připravili pro soutěžící rovněž i občerstvení. Na něm se podílela společnost Madeta a.s., MK Fruit s.r.o. a Amin s.r.o. Všem moc pochutnalo, a my velice děkujeme za pochopení a podporu celé akce.

Za úspěch celé akce, je však třeba poděkovat rovněž odborníkům na jednotlivých soutěžních stanovištích. Jmenovitě pracovníkům z PřF UP Olomouc, Lesní zprávy Bruntál,  ZOO Olomouc, ASK ČR z.s., Okresního mysliveckého spolku Bruntál, SVČ Bruntál, EKO-KOMU a.s., Českého svazu včelařů Rýmařov i všem ostatním, kteří se zasloužili o hladký průběh dne. Poděkování si zaslouží i pedagogové ze ZŠ Břidličná a učitelé doprovázející soutěžní týmy.  Velké zásluhy na hladkém průběhu mají i někteří současní a bývalí žáci školy, kteří neváhali a místo ředitelského volna, pilně pomáhali při zajištění akce.

Celé akci dodaly opět na celospolečenském významu i návštěvy podporovatelů akce, kteří se ujali předávání ocenění.  Pan starosta města Břidličná – Miroslav Kladníček, osobně předal diplomy a ceny soutěžícím v kategorie N. O předání cen soutěžícím v kategorii M se postaral pan Ing. Michal Cechner, ze společnosti PEFC Česká republika. Nejstarší kategorii ocenil kapelník skupiny Jumping Drums, Ivo Batoušek.

Stejně jako v minulých letech, ani letos, neodjížděl žádný ze soutěžících s prázdnýma rukama. Na tom, že bylo možno opět všechny odměnit, mají zásluhu především sponzoři.

Za finanční podporu děkujeme Městu Břidličná, Asociaci středoškolských klubů z.s.,  Moravskoslezskému krajskému úřadu,  AL- Investu Břidličná a MARTECH HOLDING a.s.

Za materiální podporu si zaslouží velké poděkování ČZS, z.s., VZP, STARP, s r.o., Vesmír, s.r.o., časopis Živa,  ČSO Praha, SAFARI GASTRO, Optys Opava, Robimaus, HAVLÍK OPAL, spol. s r.o., Česká spořitelna Praha, MOS Břidličná, PEFC Česká republika, Nakladatelství Kazda,dm drogerie markt s.r.o., SEMIX PLUSO, spol. s r.o., Sera CZ s.r.o., PRINTSTEP, s.r.o., Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. Velké poděkování patří Pevnosti poznání Olomouc, která nám na akci zapůjčila stánky.

Na závěr pět nejúspěšnějších družstev z každé kategorie.

Kategorie N – 1. – 3. třída

1. ZŠ Město Albrechtice
2. ZŠ Břidličná
3. ZŠ a gymnázium Vítkov
4. ZŠ Holčovice
5. ZŠ Břidličná

Kategorie M – 4. – 6. třída

1. ZŠ Město Albrechtice – postup do národního kola
2. ZŠ Břidličná
3. ZŠ Břidličná
4. ZŠ Mladecko
5. Gymnázium Bruntál

Kategorie S – 7. – 9. třída

1. ZŠ Břidličná – postup do národního kola
2. ZŠ Město Albrechtice
3. Gymnázium Bruntál
5. ZŠ Město Albrechtice
5. ZŠ Opava, Boženy Němcové

Všem soutěžícím moc gratulujeme! Našim žákům navíc přejeme hodně sil a úspěchů nejen v národním kole Zlatého listu, ale i v krajském kole Biologické olympiády a hned ve čtvrtek 16. 5. 2019 v soutěži Věda je zábava na PřF UP Olomouc.

Mgr. Květa Děrdová
krajský koordinátor ZL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *